Keresés

Publikált ez után
Publikált ez előtt

Keresési eredmények

  • Paraméteres programozás alkalmazása az optimális termelési szerkezet meghatározásánál
    375-389
    Megtekintések száma:
    105

    A mezőgazdasági tervezésben gyakran felmerül az a kérdés, hogy a különböző inputokból (műtrágya, takarmány, öntözés stb.) mennyit használjanak fel egy termelőegységre (föld, állat) vetítve, illetve milyen intenzitással. Az inputok transzfomációs hatékonyságát kísérletek beállításával elemzik, értékelik. Például műtrágyázási kísérletekkel vizsgálják a tápanyag-utánpótlást, takarmányozási kísérletekkel a takarmányok beltartalmi értékeinek a testtömeg-gyarapodásra, tejtermelésre gyakorolt hatását. A bevitt inputok hatékonyságát a külső környezet (időjárás, talajviszonyok, váratlan események), az alkalmazott technológia és a biológiai tényezők egyaránt befolyásolják. Mindezeket és a környezetvédelmi követelményeket figyelembe véve kell megválasztani a gazdálkodónak az egyes ágazatokban az inputok nagyságát. A gazdasági optimumot általában ágazati szinten próbálják megközelíteni, ami a későbbi tervezési adatok alapjául szolgál. A matematikai programozási modellek segítségével viszonylag egyszerűen és gyorsan meghatározható az optimális termelési szerkezet. A modellekben az ágazati számítások alapján adják meg a fajlagos erőforrás szükségleteteket, a korlátozásokat és a célfüggvény együtthatókat. Ezzel determinisztikussá válik a modell, és az ágazati elemzések vélt optimumainak megfelelő termelési szerkezeteket kaphatunk. Ehelyett célszerűbb lehet az ágazatokon belüli összefüggéseket közvetlenül beépíteni a matematikai programozási modellbe és a vállalati érdeket az ágazati érdekek fölé helyezve meghatározni az ágazati inputok intenzitását. Cikkükben egy műtrágyázási példán keresztül mutatjuk be a termelési szerkezet és a növénytermelési ágazatok műtrágya inputjának egy időben történő optimalizálását, amelynek során a műtrágyázásra meghatározott ágazati összefüggések megjelennek a modell célfüggvényében.

  • Műhely rendszerű termelés logisztikai kiszolgálásának automatizálási lehetőségei
    210-221
    Megtekintések száma:
    403

    A gyártási rendszerek egyik legfontosabb kiszolgáló alrendszere a technológiai fázisok közötti anyagmozgatást végző logisztikai rendszer, mely a gyártási struktúrától függő mértékben integrálódik. A rendkívül rugalmas műhelyrendszerű termelés sajátossága, hogy az anyagmozgatási rendszer jellemzően elkülönül és a mozgatási igények egymástól függetlenül, sztochasztikusan jelentkeznek, így az elvárt termelési cél eléréséhez az anyagmozgató rendszer rugalmassága is szükséges. A gyakorlatban ezért az anyagmozgatás szervezése, elvégzése jelenetős mértékben az emberi tényezőre van ráutalva. A jelen kutatás célja az anyagmozgatási tevékenység automatizálási lehetőségeinek feltárása ebben a különlegese termelési környezetben.

  • Egy bútoripari cég gyártásütemezése során fellépő nehézségek döntéstámogatása
    405-418
    Megtekintések száma:
    105

    „Egy bútoripari cég gyártásütemezése során fellépő nehézségek döntéstámogatása” című munkánk során bemutatásra kerül egy konkrét bútoripari cég működése és a működése során tapasztalt nehézségek, melyeket valamilyen módon igyekeznek elhárítani, hogy a cég működését ezek ne akadályozzák.  Ezek után bemutatásra kerül, hogy milyen módon kívántuk elérni a termeléstervezés támogatásához készített rendszert. Különböző verziók szerint részletezve, hogy aktuálisan milyen célt kívántunk elérni, miközben olyan eredményeket mutatunk, amelyek jól szemléltetik a rendszer fejlődését. Továbbá érintjük a fejlesztés nehézségeit, mely Java nyelven készült el. A rendszer fejlesztése során elért utolsó verzió és az általa készített eredmények is bemutatásra kerülnek. A rendszer alkalmassá vált a bemeneti paraméterek feldolgozása után olyan ütemezési algoritmusok felhasználásával eredményt készíteni, mely a termeléstervezés során fontos döntések meghozatalakor segíthetnek.

  • A termelésirányítási rendszer hatékonyságának vizsgálata
    401-415
    Megtekintések száma:
    197

    A technológiai fejlődésnek köszönhetően egyre fokozódó, felgyorsuló piaci verseny alakult ki a vállalatok között. Ezen verseny nemcsak a logisztikai folyamatokban, hanem a termeléssel kapcsolatos kérdésekben is jelentősnek tűnik, hiszen a termelővállalatok középpontját jelentik az értékesítésnek, és nélkülük nem teremthetők meg a logisztika folyamataiban fellelhető értékesítési cikkek. A termelés optimalizálásának, hatékonyságának a szerepe az ellátási láncban folyamatosan nő, ugyanis a vállalat költségeinek jelentős része itt képződik. Kutatási célkitűzésünk egy különböző gyártási, szerelési technológiákat alkalmazó vállalat eszközeinek hatékonyság vizsgálata az SAP Business One, illetve a svájci eredetű, napjainkban megjelent PPS One rendszerrel. Ezen alkalmazások segítségével a kifejezetten gyártással és termelésirányítással foglalkozó vállalatok számára adtunk megoldást a munkafolyamataik optimalizálására, tevékenységeik, műveleteik megszervezésére, alapanyagaik felügyelésére és ellenőrzésére. Megfigyeltük a termeléstechnológia elemek közül a kapacitástervezést, gyártási utasításokat, ütemezéseket, gyártás nyomonkövetést és költségszámítást. Az elemzés során olyan javaslatokat tettünk, amelyek a stratégia javításával a vállalkozás versenyképességét, valamint üzleti tevékenységének eredményességét növelik, mindemellett megkönnyítik a vállalat készletgazdálkodási és árazási tevékenységét.

  • Folyamat-innovációs eszközök és stratégiák a termelésmenedzsment területén
    148-162
    Megtekintések száma:
    308

    Folyamat-innováció módszere segít megvalósítani a termelési folyamatokban azokat a lehetőségeket, amelyek egyértelmű versenyelőnyt jelentenek. Alkalmazásával akár 30% feletti változás is elérhető a termelékenység növekedésében, valamint a költségek, készletek és átfutási idők csökkentésében. A folyamatfejlesztés során nincs szükség bonyolult módszerekre. A mindenki által használható, logikus, egyszerű eszközök ereje abban rejlik, hogy mindenki képes megtanulni, megérteni, alkalmazni, és gyors visszacsatolást adni a működésről. A napjainkban nyújtott lehetőségek jelentős változást hoztak a gyártórendszerek kialakításában, működtetésében. A kiberfizikai rendszerek megjelenése, a big data nyújtotta lehetőségek és a „dolgok internete” (Internet of Things) erőteljes kutatási potenciált jelenítettek meg a logisztikai, gyártási rendszerek hatékonyabb működtetésében. A hálózati együttműködésben rejlő lehetőségek, a gyártásban áramló anyagok nyomkövetéséből származó információk és a gépek közötti kommunikáció a gyártási folyamatok széleskörű optimalizálására adnak lehetőséget. A kutatás során bemutatott eszköztár nem csak a közvetlen termelésben használható, hanem az értékteremtő folyamat majdhogy nem minden része felbontható rutinszerű cselekvések sorrendjére, így a problémák okai elemezhető és a folyamat egyes részeinek fejlesztése könnyebben megvalósítható.

  • Design of Manufacturing Process of Mould for Die Casting by EDM Technology with the Computer Aided
    57-63
    Megtekintések száma:
    182

    At present, we cannot imagine a modern production process without computer support. At the same time, its integral part is the implementation of advanced and highly sophisticated production processes and technologies. Their aim is first and foremost to ensure quality production of products with high economic efficiency of the production process. EDM technology is one of the currently active progressive technologies. This is a technology that in practice is characterized by high product quality. The high quality of products not only through this progressive technology, but also other, whether conventional or progressive, is difficult to achieve without computer support. The aim of the paper is therefore to demonstrate the process of manufacturing a die-casting mould using progressive EDM technology using computer support.

  • Efficiency of the Machining Process of Circular Shapes by Electrical Discharge Technology
    53-61
    Megtekintések száma:
    76

    Due to its high machining precision, EDM technology is nowadays very important in the production of high-precision parts for various industries. The high precision of the machined surface in combination with the ability to machine circular surfaces brings, in addition to several advantages, some negatives. The most significant negative of this machining technology is the relatively low productivity as well as the overall production efficiency. The latter is affected by many accompanying phenomena. The main accompanying phenomenon that contributes to the decline in the overall economic efficiency of EDM is the microgeometry errors that occur due to the non-homogeneity of the EDM process. Another accompanying negative phenomenon is the geometric accuracy errors of the machined surface, as a consequence of systematic destruction of the wire tool electrode, faulty interpolation in its guidance, and, last but not least, its vibration. These aspects consequently lead to the requirement for multiple applications of additional finishing cuts, which significantly reduces the overall economic efficiency of the machining process. Therefore, the experimental research aimed to search for options that can effectively help to achieve higher productivity but especially the overall economic efficiency of the machining process.

  • Vállalati stratégia a lineáris tevékenységelemzés modelljében
    1-14
    Megtekintések száma:
    162

    Azt vizsgáljuk, hogy a lineáris tevékenységelemzés módszere mennyiben támogatja a különféle stratégiák vállalati bevezetését. Elemzésünk fókuszába a piaci nyitottságot, a lean menedzsmentet és a környezetvédelmi stratégiát helyezzük. Megmutatjuk, hogy a lineáris tevékenységelemzés, elsősorban a folyamatoptimalizálás problémájának hatékony megoldása révén, alkalmas a lean menedzsment döntéseinek támogatására, és további célkitűzések vállalati stratégiába illesztésére. Ilyen további célkitűzés lehet bizonyos termelési kultúrák megőrzése a későbbi fejlesztés céljából, vagy bizonyos versenykorlátozó stratégiák követése. Megmutatjuk azt is, hogy az egyes stratégiai célkitűzések költsége miként számszerűsíthető a lineáris tevékenységelemzés modelljében.

  • Application of Topological Methods in the Development of Vehicle Components
    67-75
    Megtekintések száma:
    73

    Many areas of the industry are characterized by continuous changes, which define new directions of development in product design. The development of computers and software, the spread of modern production tools and the development of material technology make it possible to expand traditional production technologies with modern processes. Integrated CAD systems have occupied their place in the product design and development process for decades, reforming classical design methods. Popular optimization procedures in integrated CAD systems, such as shape optimization, topological optimization and the new generative design process, provide effective solutions for design engineers in more and more industrial application areas. Experience shows that modern design methods can be used in many areas of industry. The appearance of metal powder printing and additive technology make it possible to test the designed prototypes or even to produce the final products. The following article aims to support the above with the help of a case study.

  • Food Industry 4.0 Readiness in Hungary
    1-12
    Megtekintések száma:
    265

    In terms of production value, the food industry is the third-largest in Hungary, the first in Hungary in terms of the number of employees, and the first in Europe in the processing industry, as well as a significant user of resources. The research examined the state of art of digitalization readiness, focusing on I4.0 technologies, which supports the management to operate more efficiently the enterprise and to make better decisions. So the focus was on integrated enterprise information systems, management support systems, business intelligence systems, industry 4.0 technologies, and issues related to their application. The analysis based on an online questionnaire survey the request sent to 4.600 enterprises, the response rate was 5% which was representative of the branches of production, covered the Hungarian food and beverage manufacturing sectors in 2019. The companies were asked the most critical technologies in development, going towards Industry 4.0. The research tools were LimeSurvey, Mailing List Server, Excel, Power BI (Desktop, Publishing Server to distribute the results). The used analysing methods were making calculations, pivot tables, models, dasboards. We found that a significant portion of businesses, 78 %, use mobile devices in the manufacturing process. The three most relevant digital technologies are geolocating (GPS, GNSS), cloud computing, and sensor technology. The current level of digitalization and integration cannot be said to be high, but respondents are very optimistic about expectations. Improvements are expected in all areas in the next 2-3 years in terms of digitalisation and integration. Vertical integration involves, first and foremost, cooperation with partners in the supply chain. Horizontal integration means close, real-time connectivity and collaboration within the company. Unfortunately, between 6% and 15% of SMEs (approximately 9% on average) and large enterprises, 36% have a digital strategy. According to the survey, the sector needs significant improvement and creating a digitalization strategy.

  • Manufacturing Process Optimization and Tool Condition Monitoring in Mechanical Engineering
    72-89
    Megtekintések száma:
    87

    The optimization of manufacturing and production processes with various computer software is essential these days. Solutions on the market allow us to optimize and improve our manufacturing and production processes; one of the most popular software is called Tecnomatrix, which is described in this paper. Tool condition monitoring is a vital part of the manufacturing process in the industry. It requires continuous measurement of the wear of the cutting tool edges to improve the surface quality of the work piece and maintain productivity. Multiple methods are available for the determination of the actual condition of the cutting tool. Vibration diagnostics and acoustic methods are included in this paper. These methods are simple, it requires only high sensitive sensors, microphones, and data acquisition unit to gather the vibration signal and make signal improvement. Extended Taylor equation is applied for tool edge wear ratio. Labview and Matlab software are applied for the measurement and the digital signal processing. Machine learning method with artificial neural network is for the detection and prediction of the edge wear to estimate the remaining useful lifetime (RUL) of the tool.

  • Numerical Modelling and Simulation of Sheet Metal Forming Process
    1-6.
    Megtekintések száma:
    117

    Simulation and modelling of sheet metal forming process are well common today in different industries (automotive, aerospace) and several research centers regarding its huge impact for both on production and reliability of the lifecycle of the equipment, and the quality of the product. However, to obtain the best configuration possible with the inputs parameters to achieve high level of production and increasing the durability of the tools needs some extra methods for the optimization for this problem using mostly finite element method cooperated with iterative algorithms based on Artificial Neural Network (ANN) [1]. Whereas this research is focused on modelling of stamping process of stainless steel AISI 304 to investigate to formability of the material, and studying the influence of the friction factor on the quality of the product as well the energy required for each set configuration.

  • Surface Quality of Carbide Metal After Electrical Discharge Machining
    31-38
    Megtekintések száma:
    88

    Recently, the requirements for machining shape-complex products made of hard-to-machine materials, including carbide, have been increasing significantly. However, their machining is rather problematic. Additionally, a high-quality standard of the machined surface is generally required, not only in terms of roughness but also in terms of the geometric accuracy of the machined surface. All this while maintaining a high level of economy in the machining process. However, meeting these demanding requirements in real technical practice is not always an easy task. Moreover, in combination with modern machining processes, only a limited number of production technologies can meet this requirement. Therefore, due to the high demands placed on today's modern production and the required high standard of the machined surface, progressive EDM technology is increasingly finding its application. And it is through this progressive technology that it is possible to achieve relatively good success in carbide machining. The aim of this paper was therefore to describe in detail the results of an experimental investigation aimed at identifying the quality of the machined surface achieved in terms of the roughness parameters of the machined surface in the electrical discharge machining of selected types of carbides using a wire tool electrode.

  • Mechanical Testing of 3D Metal Printed Stainless Steel Specimens
    7-13.
    Megtekintések száma:
    90

    Additive manufacturing (AM) is a cutting-edge production method, which has come a long way since its first introduction in the ’80s. Back in the days its usage was very limited to stereolithography, and was only able to make weak structures, so it only worked for visualization. Four decades later it is one of the leading research fields in production areas, because of its flexibility and its ability to make almost any complex geometry. However, no matter how powerful it is, it is not omnipotent, there are certain size and shape restrictions even this method must apply to.

  • A „zöld” metanol szerepe a fenntartható energiagazdálkodásban
    249-258
    Megtekintések száma:
    142

    A globális energiaigény folyamatosan növekszik, így az emberiség jövője szempontjából kiemelkedő jelentőséggel bír, hogy milyen energiaforrásokat használunk fel, milyen az energia felhasználás hatékonysága. A természeti erőforrások fenntartható módon történő hasznosításában, a fosszilis, kőolaj központú energiarendszerről való hatékony és zökkenőmentes áttérésben, az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében a metanol kulcsszerepet tölthet be. A hosszú távú gondolkodás a megújuló energiaforrások felhasználásának bővülését eredményezi, amely kedvez a zöldmetanol-technológia terjedésének, s ezáltal egy szénsemleges üzemanyag használatának. A zöldmetanol-gyártás alapanyaga lehet szilárd települési hulladék, mezőgazdasági hulladék, szén-dioxid valamint megújuló hidrogén, s a metanolnak számos felhasználása van, mind üzemanyagként, mind kémiai alapanyagként. További lehetőséget nyújt az időszakos forrásokból származó megújuló energia feleslegének kémiai tárolására, ezáltal csökkentve a fosszilis üzemanyagoktól való függőséget. A zöld metanol gazdaságos előállíthatóságának legfőbb meghatározója az elektrolízishez alkalmazott villamos energia ára, így a szén- dioxidból kiinduló gyártás versenyképességét nagyban elősegíti a nap- és szélenergia árának csökkenése.

  • Az Ipar 4.0 keretrendszere, valamint a kapcsolódó technológiák
    213-223
    Megtekintések száma:
    1393

    Az erősödő verseny és a globalizáció következtében megváltozott a vállalatok mikro- és makrokörnyezete. Az Ipar 4.0 a negyedik ipari forradalmat jelenti, amely során szorosabban fonódik össze az információs technológia és az automatizálás, ezáltal alapvetően megváltoznak a gyártási módszerek. Nem csupán a technológia térhódításáról van szó, hanem az üzleti folyamatok paradigmaváltásáról is. Az Ipar 4.0 a hazai vállalatok számára is egyre inkább napi valósággá válik, egy új szintre fogja emelni a gyártásban felhasznált erőforrások és szereplők közötti interakciókat. Véleményem szerint az Ipari 4.0 át fogja alakítani a termelés szerkezetét – és meg fogja változtatni a globális versenyképességet – új lehetőségeket ad a vállalatoknak az értékteremtéshez. Kutatásomban bemutattam az Ipar 4.0 fogalmát, az újszerű technológiáit, keretrendszerét és a kapcsolódó technológiákat, feltártam az intelligens logisztikai megoldásokat és az Ipar 4.0 legfontosabb előnyeit. A fenti eszközök használatakor lényegében nem csak az ipar robbanásszerű fejlődéséről van szó, hanem a teljes gazdaság digitalizációjáról, mely az egész társadalmat érinti. Fontos, hogy a kis- és középvállalkozások is reagáljanak az új technológiai lehetőségekre, egyébként jelentős mértékben lemaradnak.

  • Utilisation and Quality Management of Power Plant Fly Ash
    329-337
    Megtekintések száma:
    157

    Over the past decades, both the residential and industrial energy demand has increased due to the continuously growing consumption and production. As a large share of the electricity is still produced using fossil fuels, the utilisation of the by-products is a contemporary and pervasive issue. Fly ash is generated in large quantities in coal-fired power plants and has been proven to be an appropriate raw material for various industrial uses. Among others, it is applicable as an additive and lightweight aggregate in the cement and concrete industry, can be used for CO2 sequestration, glass foam production, catalyst production, or as a base material for geopolymers, as well. Geopolymers are inorganic polymers produced via the reaction between solid alumina and silica containing or alkali silicate materials in alkali media. Due to their numerous advantageous properties and wide variety of utilisation possibilities, research on fly ash base geopolymers became widespread topic. The quality of fly ash is determined by technical requirements, and the degree of quality control requirements depends on the final use. In certain fields of applications, standards and regulations have already been created to ensure the consistent quality of the final products made from fly ash, e.g. in the cement and concrete industry. There are various methods for fly ash processing, however, the methods to achieve the necessary properties are not standardised.

  • A webáruházak hasznossága a vidékfejlesztés során
    242-251
    Megtekintések száma:
    185

    A Magyarországon az e-commerce jelentősége megkérdőjelezhetetlen. A lakosság 66%-a rendszeres internethasználó (I3). Minden negyedik ember napi szinten használja azt. Az online értékesítés 2010-ben 137 milliárd forintról 2016-ban már 427 milliárd forintra növekedett, miközben az offline értékesítés ezt a növekedést megközelíteni sem tudta (I1). Kétséget kizáróan az on-line tér egy nagyon értékes piaccá vált. A vásárlások szempontjából igen értékes korosztály naponta körülbelül 6 órát tölt on-line, ebből 3 órát aktívan használja is azt (I2). Az informálódás és a kapcsolattartás legjelentősebb forrása szintén az internet, hiszen a felmérések szerint 41 %-ban ezt a módot használják. Hazánkban az internet hozzáférhetősége lényegében független a földrajzi helytől, köszönhetően a Digitális Megújulás Cselekvési Tervnek, melynek egyik fő fejezete a „Fejlett és biztonságos infrastruktúra mindenkinek”.(Botos 2013). Magyarország vidéki területein nagyon sok kedvezőtlen folyamatot láthatunk. Ezek közül is kiemelkedő az elvándorlás, a lokális gazdasági élet kiürülése. Ezen folyamatok megállítására létrehozták a “Nemzeti vidékstratégiát” (2012-2020). Legfontosabb területei a foglalkoztatás növekedése, a kiegyensúlyozott és sokszínű mező- és erdőgazdálkodás, termelési szerkezet, a helyi élelmiszertermelés és élelmiszerpiacok helyreállítása, a helyi energiatermelés, a vidék helyi közösségeinek megerősödése, a népesedési mutatók javulása és a természeti rendszerek, a biológiai sokféleség megőrzése. A vidéki gazdaságok becsatornázása az on-line piactérbe, kapcsolódásuk különböző DBE-kbe nem csak vertikálisan, hanem horizontálisan is, a túlélésük és fejlődésük egyik záloga lehet. A vidéki on-line piactéren működő vállalkozások helyzete nagyon speciális. Egyrészt működtetésük nagyon sok aspektusában kedvezőbb, viszont bizonyos esetekben olyan hátrányokkal rendelkeznek, amelyek a létüket alapvetően veszélyeztetik. A cikk célja, hogy a megismerjük ezt a környezetet, feltérképezzük az előnyöket és a hátrányokat. Ehhez felhasználunk vidéki településen működtetett on-line piactéren működő vállalkozásokkal elvégzett mélyinterjúk eredményeit.

  • Adaptability of Powdered Activated Carbon Production from Ground Catering Waste Pyrolysis Coke
    162-171
    Megtekintések száma:
    108

    Three mixture of catering waste was pyrolyzed at 650, 725 and 900 °C and the solid residue (coke) was examined for powdered activated carbon production. For this, the carbon content, iodine number, particle size distribution and scanning electron microscopic images were analysed. Based on the carbon content, these cokes are suitable for activated carbon production, which were 60-85 wt.% (depending on the base material and pyrolysis temperature). The studied cokes showed slightly porous structure with smooth surfaces. Because of this, the iodine number was mostly small (13-30). Based on the grinding experiments, 10 minutes of grinding was found to be optimal. After this grinding time, the reached iodine number of powdered activated carbon was 350-610.

  • Flexibility Analysis Of Inventory Cost Model With Ergonomics
    166-173
    Megtekintések száma:
    105

    The economic and environmental sustainability issues in supply chain management have integrated by many researchers in the past decades. The ergonomics as a social aspect of sustainability had received a little attention by researchers. Therefore, the aim of the paper is analyzing the flexibility of developed inventory cost model with relaxation allowance and endurance time as a social aspect of sustainability. The effects of distance, unit weight of item and total number of items on relaxation allowance, the total cost of logistics operation and the EOQ model were investigated. The analyzed mathematical model was a single operator-single material model which covered transportation of fixed amount of raw materials from storage plant to production plant by manual material handling with simple cart and picking, storing, pushing and pushing back with empty cart for manual handling of the products. The different parameter values applied for analysis such as total amount of handled items (Q) changes between 500 pcs to 2750 pcs, unit weight of item (w) changes between 0.1 kg to 1 kg, distance of movement by manual material handling for picking and storing motions (d1) changes between 2 m to 3 m and the distance between the storing equipment and the supermarket of the production line for pushing motion (d2) changes between 15 m to 20 m. The results of the analysis indicated that the longer the distance of movement for all motions leads to decrease in savings of the model compared to EOQ model. The increase in unit weight of item is increase the savings obtained from application of our model and decrease the optimal lot size. There was no specific change on savings or optimal lot size as the total amount of handled item is increase. The compared results indicated that an increase in d1 and d2 lead to an increase in optimal lot size and increase in total cost of the model. Consequently, the analysis has shown that a decrease in lot size would be the better way to improve both ergonomic conditions and total cost of production in any different parameter values. Finally, the analysis of the inventory model with ergonomics were proved that this model is suitable for different industrial practices.

  • Japán és német kultúra beillesztése a magyar vállalat működésébe
    1-9
    Megtekintések száma:
    234

    Magyarországon működő- részben német tulajdonban lévő vállalat- működésébe, hogyan lehet beilleszteni a japán kultúrát. A bemutatásra kerülő cikkemben a különböző szervezeti kultúra modelleket tanulmányoztam, és párhuzamba állítottam a mi vállaltunk szervezeti kultúrájával, hasonlóságokat és ellentéteket kerestem. Megvizsgáltam azokat a környezeti tényezőket, erőforrásokat, amelyek hatással vannak a gyártásra. A tanulmányozás során azt is figyelembe vettem, hogy a különböző nemzetiségek kultúrait, hogyan lehet összehangolni, és ezek összességében hogyan hat ki a termelésre. A robotok alkalmazásának bevezetését tanulmányoztam, és arra kerestem megoldást, hogyan lehetne a gyártást minél gazdaságossá tenni. Sajnos ugyanis a népesség folyamatos csökkenése, és a szakember hiány miatt robotokat kell alkalmazni ahhoz, hogy a vevőket időben, megfelelő mennyiségű és az elvárt minőségű áruval lehessen kiszolgálni. A japán, Toyota-módszer szerint csak akkor sikeres automatizálni egy technológiát, ha az legalább tízszer van letesztelve, erre azonban- a rendelkezésre álló idő hiánya miatt- nincs lehetőségünk. Mivel a gyártási paraméterek, a tapasztalatok még nem megfelelő módon alakultak ki, ezért a selejt termék aránya még magasabb, mint ahol elegendő idő áll a rendelkezésre, a technológia kialakítására.

  • Simulation of Hot Rolling by Cellular Automata
    190-195
    Megtekintések száma:
    184

    Our research is focusing to one of the most complex and important production step of flat rolled products that is the simulation of hot rolling. During hot rolling two phenomena as work hardening and the process of regeneration of crystals has strong influence for physical properties of microstructure of aluminium alloys. It needs to be taken into account in case of rolling technology steps and development. When we talk about aluminium the dynamic softening in fact it is dynamic recovery that is followed by dynamic recrystallization. It goes in the same order of magnitude rate. But in steels the recovery has only a minor effect. Hot rolled and newly modified grain structure is influenced by these dynamic phenomena. Hot rolled grain structure goes through significant changes under further production steps like cold rolling and heat treatments. But aside from these intermediate production steps the microstructure that we get after hot rolling has significant effect for mechanical and grains structure of the final flat rolled product. Proper technology planning is essential that for cellular automata simulation method can ensure useable and good solution for the simulation of recrystallization.

  • Autóipari termelő vállalat gyártási folyamatának optimalizálása lean eszközökkel
    81-89
    Megtekintések száma:
    342

    A lean szemléletű gyártás jelentős szerepet játszik az ipari környezetben, eszközeit napi tevékenységként használják az autóiparban árcsökkentés és termelékenység javítása céljából. A kutatásomban részt vevő nyugatdunántúli autóipari termelő vállalat detektált problémáinak megoldására kitűzött célok elérése érdekében lean eszközöket alkalmaztam, amelyekkel a folyamat teljes átfutási költségének csökkenését kívánjuk elérni. Ennek eléréshez műszakcsökkentést tűztünk ki célul, amely által emberi erőforrás- és előállítási költség megtakarí tás válik lehetővé, csökkentve a teljes folyamat átfutási költségét. A műszakcsökkentést a gépek teljes körű hatékonyságának (OEE) növelésével kívánjuk elérni, amely érték növeléséhez a veszteségek minimum 50%-os csökkentése szükséges. Ezt a célt az 5s módszer bevezetésével, Poka-yoke használatával valamint az 5s fejlesztés harmadik lépésénél bevezetett karbantartásokkal kívánunk elérni.

  • Ipar 4.0 koncepció és kulcselemei
    100-111
    Megtekintések száma:
    210

    A növekvő és folyton változó nemzetközi verseny, a növekvő piaci volatilitás és a mindinkább egyedi termékek iránti kereslet (személyre szabott gyártás), valamint a termékek rövidebb életciklusa komoly kihívások elé állítják a vállalatokat, aminek a hagyományos termelési rendszerek már nem képesek megfelelni. Az ipar 4.0 egy új gyártási paradigma, mely nagy hangsúlyt fektet az intelligens termékek és folyamatok létrehozására. Az egyedi gyártás minél hatékonyabb megvalósítása került előtérbe, tömegtermelésnek megfelelő kondíciók mellett. A készletre történő termelést felváltja a vevői rendelésre történő gyártás. Az ipar 4.0 téma iránti növekvő érdeklődés ellenére azonban ez még mindig nem konszenzusos koncepció. Nincs egyértelmű elképzelés erről az új gyártási paradigmáról, ezért a szakirodalom bemutatásán keresztül próbálom meg ismertetni a fellelhető ipar 4.0 definíciókat, deklarálni a koncepció technikai elemeit és részletesen bemutatni azokat, ezáltal is mind tisztább képet alkotni a koncepcióról.

  • Ösztönzési módszerek hagyományos és Lean szemléletű termelésben
    1-12
    Megtekintések száma:
    414

    A lean menedzsmenttel számos kutatás foglalkozik, de elsősorban a tevékenységmenedzsment témaköréhez kapcsolódóan. A szerző tanulmányának célja, hogy megvizsgálja a lean termelésben megtalálhatóak-e olyan ösztönzők, amelyek a piac megváltozott igényeit támogatják. A munkaerő piaci kitekintést követően, ami segítségünkre lehet megérteni a téma aktualitását, az ösztönzési módszerek csoportosítása a Hay Group modellje alapján történik. Valamint összegyűjtésre kerülnek a szakirodalom alapján a lean-módszerek is. Azonosíthatók olyan különbségek a lean és hagyományos termeléshez kapcsolódó ösztönzők csoportosítása során, melyek esetenként jobban támogatják a munkavállalók elkötelezettségét a vállalatok felé.

Adatbázis logók