Search

Published After
Published Before

Search Results

  • A technológia szerepe a gazdasági növekedésben, ágazati megközelítésben
    61-74
    Views:
    109

    Ebben a rövid munkatanulmányban elsősorban a gazdasági növekedésben bekövetkezett változásokra koncentrálok. A kutatások1 során egyrészt arra a kérdésre keresem a választ, hogy ezek a változások – a vizsgált, 1976 és 2007 közötti időszakban – az úgynevezett teljes tényező-termelékenység (TFP) és a fizikai, valamint humán tőkeállomány változása miként járultak hozzá a kibocsátás növekedési üteméhez. A számításokat – a növekedés számvitel (growth accounting) alapján – néhány OECD tagországra vonatkozóan, illetve a technológia intenzitása szerint megkülönböztetett gépgyártási szektorokban végzem el. E mellett a panel regressziós módszertan segítségével azt vizsgálom, hogy a beruházási ráta és a foglalkoztatás alakulása hogyan befolyásolja ezekben az ágazatokban az egy munkavállalóra jutó kibocsátást (termelékenységet).

    Journal of Economic Literature (JEL) kódok: E25, J24, L16.

  • A foglalkoztatásban és termelékenységben bekövetkezett permanens szektorális változások
    117-137
    Views:
    103

    A tanulmányban a hosszú távon jelentkező ún. „munkahelyetlen” növekedés (jobless growth) kérdésköréből kiindulva elsősorban a munkapiac foglalkoztatási és termelékenységi struktúrájában létrejövő permanens szektorális változásokra (sectoral shifts) koncentráltunk. Vizsgálódásaink során először arra a kérdésre kerestük a választ, hogy a foglalkoztatás struktúrájában bekövetkezett változások a térbeli (az EU-15 országaiban), avagy a szerkezeti (ágazati) tényezőkben játszottak jelentősebb szerepet a vizsgált (1990–2003) időszakban. Mindamellett a munkapiaci termelékenységben bekövetkezett elmozdulásokon keresztül néhány elméleti hipotézist teszteltünk, nevezetesen a strukturális változásokból adódó nyereségek és veszteség (structural bonus & burden) hipotéziseit az ún. hatásarány-elemzésen keresztül. További empirikus vizsgálatokban kitértünk még a szektorális termelékenységben bekövetkezett változásokra különböző képzettségbeli és technológiai összevetések tükrében.

    Journal of Economic Literature (JEL) kód: J21, J24, L16.

  • A munkaerő-piaci intézmények hatásai a foglalkoztatásra szektorális megközelítésben
    27-41
    Views:
    127

    Recently, there have been serious debates attempting to explain the role of institutions and their interactions as they might influence the impact of economic growth on employment. However, essentially no clear theoretical consensus has yet emerged and several unanswered problems remain. From this point of view, one interesting question is how institutions matter, and also what kind of characteristics they should have in economies. In our estimations ws followed a sectoral approach to identify the main features of institutions. In order to demonstrate short and lon run economic processes we use an error-correction method to analyze how certain intitutions and their interactions determine employment growth in different market-and non-market oriented branches. All in all, we demonstrate that unions, minimum wages and unemployment benefits have influenced employment in different ways.

    JEL classification: J21, J45, E02.