Kelet-európai oktatás és gazdaság
Szerző
Megtekintés
Kulcsszavak
How To Cite
Absztrakt
A kelet-európai régió általános és tartós gazdasági elmaradásának fő okát, a 20. század nagy változásai alapján sokan abban látják, hogy az államszocializmus e korszak meghatározó szakaszában megfosztotta a régiót a magántulajdon ösztönző erejétől. Ennek káros hatását súlyosbította a korszakot kísérő erőltetett fegyverkezés. Ezzel szemben a cikk azt állítja és mutatja be, hogy a fő ok a népesség tudásának elmaradása. Ennek közvetlen tényezője, a hibás oktatáspolitika, amely az iskolázás hajszolt mennyiségi fejlesztése miatt – amitől a gyors gazdasági növekedést várta - átlagosan alacsony színvonalú, gyenge tudásban részesítette a felnövő nemzedékeket. A szerző leszögezi, hogy átfogó és gyökeres oktatási reform nélkül a kelet-európai régió és abban Magyarország is, végleg lemarad a nemzetközi versenyben.
Journal of Economic Literature (JEL) kód: I21, I28, O15
Hivatkozások
- Halász Gábor (2000): Az oktatás minősége és eredményessége. In: Jelentés a közoktatásról. OKI, 10. fejezet.
- Kertesi Gábor – Köllő János (2006): Felsőoktatási expanzió, „diplomás munkanélküliség” és a diplomák piaci értéke. Közgazdasági Szemle, március.
- Kertesi Gábor – Varga Júlia (2004): Foglalkoztatottság és iskolázottság Magyarországon. Közgazdasági Szemle, július-augusztus.
- Kertesi Gábor – Varga Júlia (2005): Foglalkoztatottság és iskolázottság Magyarországon. Közgazdasági Szemle, július-augusztus.
- Kiss Árpád – Timár János (1970): Szakemberellátás – munkaerő-struktúra. A munkaerő-struktúra és az oktatás fejlesztése. Társadalmi Szemle, 6–7. sz.
- Köllő János (2002): A képzett és képzetlen munkaerő iránti kereslet. In: Fazekas Károly (szerk.) Munkaerőpiaci tükör. MTA Közgazdaságtudományi Kutatóközpont – Országos Foglalkoztatási Közalapítvány,
- Budapest, 160–167.
- Köllő János (2005): Diplomások a viharban. Élet és Irodalom, augusztus 19.
- Köllő János és társai (2005): A magyar foglalkoztatáspolitika átfogó értékelése az Európai Foglalkoztatási Stratégia kontextusában, az elmúlt öt év tapasztalatai alapján. Foglalkoztatási és Munkaügyi Minisztérium, Budapest.
- Maddison, Angus (2007): The World Economy, I-II. OECD, Párizs.
- OECD (1973): Short-Cycle Higher Education. OECD, Párizs.
- Timár János (1989): Hatalom és döntésképtelenség. Az oktatáspolitika és az oktatástervezés négy évtizede, 1948–1988. KJK.
- Varga Júlia (2004): Bokros Lajos 21 pontja az oktatásról. Élet és Irodalom, március 5.
- Vári Péter és társai (2001): Felnőtt írásbeliség-vizsgálat. Új Pedagógiai Szemle, december.