Évf. 1 szám 2 (2016)

Megjelent October 21, 2016

issue.tableOfContents67434332ece69

Építészet

  • Befejezetlen terek
    43-50
    Megtekintések száma:
    121

    TDK dolgozatom a befejezetlen terek vizsgálatával foglalkozik. A kutatásom elsősorban tér fogalmának definiálásával, a tér adaptív jellemzőivel, valamint a befejezetlenség kérdéskörének vizsgálatával foglalkozik különböző szempontrendszerek segítségével.

    pdf
    164
  • A kortárs magyar építészet és képzőművészet metszetei
    115-122
    Megtekintések száma:
    173

    TDK dolgozatomban a kortárs magyar építészet és képzőművészet metszeteit kutatattam. A történeti áttekintésben kristályosodott ki, hogy két fordulópont hatott napjaink művészetére - a gótikus és barokk összművészeti alkotások. Kortárs építészetünk és képzőművészetünk összemetsződéseit pedig három kategóriába soroltam: metamorfózis, kapcsolat és metszet. Az metszetekben valósul meg a legmagasabb szinten az összemetsződés. Ezt Megyik János képzőművész művészetének elemzésével és a Debreceni Egyetem Élettudományi Épület és Könyvtár épületéhez készített Kapuzat szobrán keresztül fejtettem ki.

    pdf
    227
  • Frank Lloyd Wright és a tokiói Imperial Hotel
    129-135
    Megtekintések száma:
    100

    Frank Lloyd Wright egyike a XX. század első felének legkiemelkedőbb építészeinek. Wright építészete az organikus vagy más néven szerves építészet nevet kapta, amely az épületek és azt körülvevő természetes környezet messzemenő harmonizációjára való törekvést jelenti. Élete során rengeteg épületet tervezett, de talán egyik legmeghatározóbb, és legnagyobb negatív és pozitív visszhangot kapó épülete a tokiói Imperial Hotel volt.

    pdf
    187
  • A tufakő Egerben és környékén
    153-161
    Megtekintések száma:
    101

    Dolgozatomban, a helyben nagy mennyiségben fellelhető kőzet keletkezésével, és annak felhasználásával
    foglalkoztam.

    pdf
    940

Építőmérnöki Tudományok

  • Facsapos kapcsolatok kísérleti vizsgálata
    26-34
    Megtekintések száma:
    140

    Faszerkezetek tervezésében szemléletváltás szükséges. Kis keresztmetszetű fűrészáruból összeállított rácsos tartószerkezetek alkalmasak nagy fesztávok áthidalására. Az így előregyártott tartószerkezeti elemek felhasználása csökkenti a helyszíni munkát, és gazdaságossá teszi a faszerkezetek alkalmazását. A rácsrudak kapcsolata keményfacsap alkalmazásával, az acél szerkezeti elemek teljes kiiktatásával is kialakítható, így a szerkezet agresszív környezetben is alkalmazhatóvá váli k. Jelen kutatás témája a facsapos kapcsolat. Kísérleteinkben facsapok, és egyes facsapos kapcsolatok teherbírását vizsgáltuk. A kísérletek eredményeit összevetettük a gyakorlatban elterjedt méretezési eljárásokkal.

    pdf
    188

Gépészeti tudományok – Épületgépészet

  • Létesítmény szélenergia hasznosításának lehetőségei
    51-58
    Megtekintések száma:
    106

    Vizsgálatunk célja olyan szélerőmű rendszer kidolgozása volt, mely képes városi környezetben is működni, olyan kevésbé kedvező szélrajzzal rendelkező területeken is, mint az alföldi városok. A javasolt rendszer a csőben áramló közegek tulajdonságait használja ki, miáltal képes jelentős teljesítménytöbbletet elérni kis szélsebesség esetén is a hagyományos elrendezésű turbinákhoz képest.

    pdf
    157
  • Intelligens napelemes rendszer vizsgálata
    67-75
    Megtekintések száma:
    107

    Napjainkban egyre nagyobb figyelmet kell fordítanunk a megújuló energiaforrásokkal történő villamos energiatermelésre. A napelemes rendszer számos előnnyel rendelkezik. Viszont a rendszerek teljesítménye külső hatásra drasztikusan lecsökkenhet. Ezek elkerülése végett egy konkrét épület segítségével bemutatjuk a TIGO teljesítmény optimalizáló rendszer elemei t, előnyeit és moni toringját. Elemezzük az adott időszakra vonatkoztatott termelési adatokat.

    pdf
    198

Gépészeti tudományok – Gépészet

  • Tároló és adagoló szerkezet tervezése kúpgörgős csapágyak gyártásához
    1-8
    Megtekintések száma:
    115

    A FAG Magyarország Ipari Kft-től azt a feladatot kaptam, hogy tervezzek egy új gépet, ami majd az új késztermék csomagoló munkahely központi elemeként, összegyűjti az elkészült, már összeszerelt csapágyakat, azokat zárt helyen tárolja és a kellő mennyiségben kiadagolja.

    pdf
    187
  • Elektromos hajtású tanszéki versenyautó járműdinamikai modellezése
    106-114
    Megtekintések száma:
    138

    A következőkben egy MATLAB környezetben kifejlesztett járműdinamikai szimulációs programot ismertetünk. A program a műszaki adatokból, mint bemenő paraméterekből, előállítja a jármű menetdinamikai függvényeit, és közvetve alkalmas a műszaki paraméterek optimalizálására. A programot a DE MK Gépészmérnöki Tanszékén tervezett és kivitelezett elektromos meghajtású versenyautóra már sikeresen alkalmaztuk.

    pdf
    174
  • Fémhabstruktúrák elemzése és geometriai modellezése
    145-152
    Megtekintések száma:
    145

    A mérnöki kutatások egyik nagy kihívása a mára már széles körben alkalmazott fémhabok geometriai modellezése, valamint a megalkotott 3D-s modell numerikus szilárdságtani vizsgálata. A fémhab struktúrája meglehetősen bonyolult, így a valóságot jól megközelítő CAD modell előállítása önmagában is komoly mérnöki feladat, annak adott terhelésre történő végeselemes szimulációja pedig a kutatások középpontjában áll. A projekt ezen részének célja az előzőekben tárgyalt témakörökre vonatkozó nemzetközi szakirodalom kritikai elemzése és az eredmények adaptálási lehetőségei, továbbá egy térfogatelemzési eljárás bemutatása a fémhab celláival kapcsolatban.

    pdf
    168

Környezettudományok

  • Gyártási folyamatból visszamaradt iszaphulladék kezelése költségmegtakarítás és hulladékminimalizálás céljából
    18-25
    Megtekintések száma:
    114

    A gyártási folyamatokból visszamaradt hulladékok kezelése különösen fontos. A fémmegmunkálás során keletkező köszörűiszap olajtartalma elég magas ahhoz, hogy dugattyús brikettálóval történő kezeléssel az olaj egy része visszajuttatható legyen a termelésbe, ezáltal csökkentve a veszélyes hulladék mennyiségét. Anyagmérleg készítésével megállapítottam, mekkora teljesítményű gépre van ehhez szükség, aminek megtérülését kiszámítottam.

    pdf
    186
  • Környezetvédelmi törekvések a repülőgépiparban az Airbus és a Boeing példáján keresztül
    59-66
    Megtekintések száma:
    140

    Az elmúlt évtizedek alatt a repülőgépipar soha nem látott fejlődésen ment keresztül. A felhasznált nyersanyagok közül a szálerősítésű anyagok teret hódítottak, miközben egyre növekedett az repülőgépipari hulladék hasznosításának aránya. A hajtóművek üzemanyag hatékonysága szintén növekedett, az egy utasra vonatkozó CO2 kibocsátás pedig jelentősen lecsökkent. Mindemellett viszont az iparág környezetre gyakorolt hatása állandósulni látszik. Munkánk során a repülőgépipar által okozott környezeti terheléseket vizsgáltuk az Airbus és a Boeing példáján keresztül. Célunk az volt, hogy az ipari növekedés és a környezet terhelése közti kapcsolatot meghatározzuk, különös tekintettel a potenciálisan alkalmazható fejlesztésekre nézve.

    pdf
    139
  • Élelmiszerek mikotoxin szennyezettségének értékelése
    90-96
    Megtekintések száma:
    196

    Az utóbbi években a RASFF rendszer jelentései szerint a legnagyobb problémát a patogén mikroorganizmusok, a peszticid-származékok és a mikotoxinok okozzák. A 2014. évi jelentés adatai alapján elmondható, hogy a bejelentések 12%-a mi kotoxin eredetű veszélyre hívta fel a figyelmet. Kutatáso m során a RASFF rendszer mikotoxinokra vonatkozó adatait vizsgáltam. Az adatok alapján megállapí tható, hogy az összes bejelentés 90%-a aflatoxinra vonatkozik, melynek csö kkenésével az összes bejelentések száma 2004 óta 40%-kal csö kkent. Ezzel szemben az ochratoxin-A jelenléte kismértékben nőtt. Aflatoxint főként diófélékből és olajos magvakból mutattak ki, legnagyobb mennyiségben földimogyoróból, míg az ochratoxin A főként gyümölcsökben (több mint 85%-ban fügében) és fűszerekben jelentős. A deoxinivalenol és a fumonizin bejelentések száma lényegesen alacsonyabb ugyan, mint az előző két toxiné, de minden évben jelen voltak a gabonafélékben, többnyire kukoricában és búzában. Zearalenont és patulint a vizsgált időszakban csak 16 és 18 esetben mutattak ki élelmiszerekből, azonban a patulin bejelentések 22%-a bébiételre vonatkozott, így e toxin vizsgálata is kiemelkedően fontos.

    pdf
    184
  • Innovatív szennyvíztisztítási módszer vizsgálata kommunális szennyvíz kémiai kezelésére
    136-144
    Megtekintések száma:
    368

    A VízTEC Zrt. és a Debreceni Vízmű Zrt. vezetősége kölcsönösen kifejezte azon szándékát, hogy a debreceni szennyvíztisztító telep intenzifikálásának vizsgálatára vonatkozóan kijelöljön egy kutatási időszakot. Ezen időszak alatt a VízTEC Zrt. új fejlesztésű terméke, a VIRON Plus 40 koagulálószer kerül kipróbálásra. A kutatás célja a VIRON Plus 40-el történő intenzifikálás lehetőségeinek vizsgálata a debreceni szennyvíztisztító telepen. Az új generációs koagulálószerek feladatai a szervetlen foszfor kicsapatásán túlmutatnak, illetve egyre bővülnek. A modern szennyvíztelep már nemcsak megtisztítja a vizet, hanem energiát és hasznosítható iszapterméket állít elő. A megfelelő energiamérleg, költséghatékonyság és a szén-dioxid kibocsátás minimalizálása fokozódó hangsúlyt kap az üzemeltetésben.

    pdf
    166

Mechatronikai Tudományok

Menedzsmenttudományok

  • Villamosenergia előállítása megújuló energiaforrások segítségével egy település példáján keresztül
    9-17
    Megtekintések száma:
    95

    Dolgozatunkban Komádi város megújuló energetikai adottságát vizsgáljuk. Kitérünk arra, hogy jelenleg milyen módon hasznosítja a város a lehetőségeit, valamint javaslatokat adunk arra, hogy az önkormányzati épületek villamosenergia-igényét milyen módon lehetne megújuló energiaforrások segítségével biztosítani.

    pdf
    155
  • Autóipari termelő vállalat gyártási folyamatának optimalizálása lean eszközökkel
    81-89
    Megtekintések száma:
    394

    A lean szemléletű gyártás jelentős szerepet játszik az ipari környezetben, eszközeit napi tevékenységként használják az autóiparban árcsökkentés és termelékenység javítása céljából. A kutatásomban részt vevő nyugatdunántúli autóipari termelő vállalat detektált problémáinak megoldására kitűzött célok elérése érdekében lean eszközöket alkalmaztam, amelyekkel a folyamat teljes átfutási költségének csökkenését kívánjuk elérni. Ennek eléréshez műszakcsökkentést tűztünk ki célul, amely által emberi erőforrás- és előállítási költség megtakarí tás válik lehetővé, csökkentve a teljes folyamat átfutási költségét. A műszakcsökkentést a gépek teljes körű hatékonyságának (OEE) növelésével kívánjuk elérni, amely érték növeléséhez a veszteségek minimum 50%-os csökkentése szükséges. Ezt a célt az 5s módszer bevezetésével, Poka-yoke használatával valamint az 5s fejlesztés harmadik lépésénél bevezetett karbantartásokkal kívánunk elérni.

    pdf
    665
  • A szervezeti belső kommunikációt gátló tényezők
    162-180
    Megtekintések száma:
    645

    Kutatásunkban arra kerestük a választ, hogy a választott szervezet dolgozói mennyire tartják fontosnak a szervezeti belső kommunikációt, milyen gátló tényezők akadályozzák annak hatékony működését.

    pdf
    5858
Adatbázis logók