Információk

A Gyepgazdálkodási Közlemények a Magyar Tudományos Akadémia osztályos folyóirata. Az agrártudományok és az ökológia tudományterületekre fókuszál. Sorra veszi a botanika, az agronómia, az állattudományok, az agrárközgazdaság és műszaki tudományok kérdéseit, problémáit. Megoldásokat, esettanulmányokat is bemutat ami az eredményes gyepgazdálkodást segíti. Interdiszciplináris fórumot nyújt újszerű megközelítéseknek, alternatív megoldásoknak. Egyaránt befogad tudományos közleményeket, irodalmi áttekintéseket, rövid közleményeket és esettanulmányokat. A leggyakoribb  témák a legeltetés, természetvédelem, tápanyaggazdálkodás, biodiverzitás, takarmányozás területéről kerülnek ki.

A szerkesztők nagy múltú gyepgazdálkodási iskolákat képviselnek Vinczeffy Imre, Barcsák Zoltán, Dér Ferenc, Ivány Károly, Turcsányi Gábor nyomdokán:
Nagy Géza-Debrecen 
Halász András-Gödöllő
Penksza Károly-Gödöllő

A szerkesztőbizottság tagjai a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Debreceni Egyetem, Szegedi tudományegyetem, Nyíregyházi Egyetem és az Állatorvostudományi Egyetem oktatói, kutatói. 

Évf. 22 szám 1 (2024): Gyepgazdálkodási Közlemények (GS-28) Aktuális szám

Megjelent 2024 July 8

issue.tableOfContents676d79d259c00

Cikk (Article)

  • A nádas széna, mint ínségtakarmány
    3-8
    Megtekintések száma:
    57

    Közönséges nád (Phragmites communis) és sovány csenkesz (Festuca pseudovina) főnövedék hozam és beltartalmi értékeinek összehasonlítását végeztük 2022-ben, Karcagon, réti szolonyec talajadottságú termőhelyen.
    A hozammutatók tekintetében a nád esetében igazolhatóan magasabb értékeket mértünk, mint a vele egyidőben kaszált, virágzás fenofázisban lévő sovány csenkesznél.
    A beltartalmi vizsgálatok eredményei alapján a nád esetében magasabb N, P, K, Zn és Mn tartalom volt kimutatható, mint a sovány csenkesz mintákban. Viszont Ca, Mg, Na, Cu és Fe tartalom tekintetében a sovány csenkesz minták nagyobb értékeket mutattak a nádmintáknál.
    Eredményeinket természetesen csak kezdő lépésnek tekinthetjük a perspektivikus alternatív szálastakarmányok értékmérőinek pontosításában.

  • Műszeres genomméret vizsgálatok fű fajtafenntartásban
    9-16
    Megtekintések száma:
    68

    Keszthelyen több évtizedes múltra tekint vissza a gyepalkotó fűfajok nemesítése. A már regisztrált fajták fajtafenntartó nemesítő munkájának célja többek között a fajtaleírásban szereplő ploidiafok megőrzése. A növényi DNS tartalom vizsgálatának gyors, korszerű eszköze a flow citometria. Előkísérletünkben a MATE Georgikon Campuson fenntartott négy fűfajta genomméretét hasonlítottuk össze a nemzetközi adatbázisban adott fűfajra közölt ismert, hasonló ploidiafokú minták adataival. Eredményeink nagyfokú egyezést mutattak az elméletileg várt értékekkel, alátámasztva a flow citometria alkalmazhatóságát a növénynemesítésben, valamint a fajtafenntartás gyakorlatában.

  • A juhlegeltetési módok hatása a gyepen felvételezhető endoparazita populációra
    17-23
    Megtekintések száma:
    99

    A juhok belső élősködőinek az előfordulását célzó mintavételezést végeztünk három különböző legeltetési módú, de azonos termőhelyi adottságú, extenzíven hasznosított, Achilleo - Festucetum pseudovinae gyeptársulásban, 2022 - 2023 - ban, a MATE Karcagi Kutatóintézetében. A vizsgált juh legeltetési módok: a pásztoroló legeltetés, a szakaszváltó legelőkertes legeltetési mód, és az állandó, delelőerdős, minden legeltetési napon használt legelőkertes legeltetési mód. A juhlegelőkön potenciálisan felvételezhető, fertőzőképes pete és L3 lárvastádiumú endoparaziták genomjának és egyedszámának mikroszkópos vizsgálatát a legelőn elhullatott bélsármintákból, illetve ún. „lárvafuttató készülék” segítségével előkészített fűmintákból végeztük. Kutatási célkitűzésünk, a különböző juhlegeltetési módok parazita fertőzöttségre kifejtett hatásának a pontosítása volt  szolonyec talajadottságú, természetközeli gyeptársulásban.

  • A vakondjáratok hatása az extenzív gyep talajfaktor mutatóira
    25-29
    Megtekintések száma:
    117

    Extenzív gyep talajában futó vakondjáratok hatását vizsgáltuk a talajfaktor mutatók változásaira fókuszálva, 2022-2023-ban, évi 3-3 alkalommal, Karcagon. Eredményeink alapján megállapítottuk, hogy a szárazabb 2022-s évjárat esetében, csak éves átlagban, igazolhatóan magasabb szén-dioxid-emissziós értékeket kaptunk, mint a csapadékosabb 2023-s évben. Talajhőmérséklet és a talajnedvességi viszonyok tekintetében nem találtunk igazolható különbséget. Adataink alapján leszögezhető, hogy a 2023 év emlősének választott vakond, a gyep talajában végzett tevékenységével nincs számottevő hatással az adott gyepterület szén-dioxid kibocsátására. A vizsgálatok folytatása más termőhelyi viszonyok között feltétlen indokolt.

  • Sziki here (Trifolium angulatum) alkotta bodorkajárás fitomassza vizsgálata Karcagon
    31-36
    Megtekintések száma:
    98

    Vizsgálatainkat a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem  karcagi gyepterületein végeztük, ahol 2023-ban, a kedvező csapadék és hőmérsékleti viszonyok hatására, alkalmunk nyílt egy tömegesen felszaporodó egyéves Trifolium fajú,  szikes talajadottságú gyepasszociáció fitomassza hozamainak tanulmányozására. A hozammérések (zöldhozam, szénahozam, nyersfehérjehozam, szárazanyaghozam) során megállapítottuk, hogy minden esetben nagyobb hozamokat mértünk a Trifolium angulatum borította gyepnél, mint a kontroll gyepnél, a statisztikai elemzés  minden esetben szoros összefüggést mutatott. Vizsgálataink révén újabb adatokat szándékoztunk szolgáltatni a Pannon-medence környezetbarát módon hasznosított gyepein jelentkező, különleges florisztikai történésről, gazdálkodói szemszögből.

Szemle (Review)

Konferencia beszámoló (Conference Summary)

  • Az Európai Gyepgazdálkodási Szövetség 30. konferenciája
    43-45
    Megtekintések száma:
    56

    Harmincadik alkalommal került megrendezésre az Európai Gyepgazdálkodási Szövetség (European Grassland Federation) nemzetközi konferenciája (30th General Meeting of the European Grassland Federation), 2024. június 9-13. között, ezúttal a hollandiai Leeuwarden-ben.
    Idén a rendezvény szervezői a gyepek általános szerepére, fontosságára és ökoszisztéma szolgáltatásaira helyezték a hangsúlyt (Why Grasslands?). A résztvevők arra keresték a választ, hogy milyen jövő előtt áll a legeltetéses állattartás, illetve milyen egyéb szerepe lehet még a gyepeknek Európában.
    A szakmai program a legeltetéses állattartással érintett résztvevők műhelymunkájával (Grazing Workshop) indult a konferenciát megelőző napon, amely öt fő területre fókuszált:

    • Állategészségügy, állatjóllét
    • Ráfordítás csökkentés
    • Szennyezés ill. kibocsátás csökkentés
    • Biodiverzitás megőrzése
    • Biodiverzitás növelése