Search
Search Results
-
The preventive geriatric – the new issue of the XXI-st Century
49-63.Views:205The ageing is the global phenomenon, it is main more difficult financial and social
problem for modern societies. If we accepted the ageing = disease identity, this does not
help solving the problem, it increases cost only. It is still high number of people over the
age of 65 in hospital inpatient departments. A change of view is needed. The aging is
regarded as a decompensation process, which has parts and interventions possibilities. If
we intervene in the downturns of the decompensation process with appropriate means,
decompensation can be reduced; life-years in health can be increased. The goal is to
preserve self-sufficiency as much as possible. Should be system established, because in
other way this will be for profit service only. We have reviewed the major experiments that
have taken place in the world and seem appropriate to handle the issue properly. However
in order to achieve results, necessary change not only the structure bat also the attitudes. -
Virtuális valóság alapú terápia hatása időskorú onkológiai betegek körében: stressz és fájdalomérzékelés
156-160Views:36A daganatos megbetegedésekkel küzdő betegek több mint egyharmada él át a diagnózissal, a kezelésekkel és a műtétekkel kapcsolatos stresszt, ami a depresszióval, a fáradtság fokozódásával, a hányingerrel, valamint a kezelési és a gyógyszeres protokollok betartásának csökkenésével hozható összefüggésbe [Chirico et al., 2017]. Állatkísérletekben a stresszt számos ráktípus esetében az áttétek nagyobb kockázatával hozták összefüggésbe, mivel a stressz által kiváltott élettani reakciók közvetlenül befolyásolják a rosszindulatú szövet molekuláris jellemzőit, mikrokörnyezetét, daganatellenes immunaktivitását és a rák progressziójának egyéb közvetett modulátorait [Eckerling et al., 2021].
-
Multimorbiditás, polipragmázia vizsgálata geriátriai betegek körében
149-151Views:29Magyarországot elöregedő társadalom jellemzi. Az egészségügyi ellátás kapacitását túlnyomó részben az időskorúak veszik igénybe. A kórházi kezelés sok esetben iatrogén ártalom, például gyógyszer mellékhatás, vagy a gyógyszerek közti káros kölcsönhatás következményeképpen válik szükségessé. A polifarmácia (ötnél több gyógyszer egyidejű szedése) fokozza a gyógyszer interakciók valószínűségét, növeli a kórházi kezelések számát, csakúgy, mint a mortalitást. A nem kívánt gyógyszer kölcsönhatás az idős emberek 15%-át veszélyezteti.
-
A gyógytorna szerepe a geriátriai betegek mindennapjaiban - Geriatric Activation Program Pellenberg
146-148Views:89A geriátriai betegek számára az önállóság, önellátás és a funkcionális erő visszanyerése komoly kihívást jelent. A kutatás során a University Hospitals of Leuven pellenbergi campusán fejlesztett és vizsgált Geriatric Activation Program Pellenberg (GAPP) (Van Dijk et al., 2021) struktúrált, funkcionális rehabilitációs programjának adaptálása történik a Semmelweis Egyetem Geriátriai Klinika és Ápolástudományi Központ betegeire. A kutatás célja a geriátriai betegek komplex fizioterápiás rehabilitációja, valamint a funkcionális teljesítmény alakulásának vizsgálata és a kimutatható változások előrejelzése a vizsgált időszakban.
-
Idős betegek komplex ápolása
143-145Views:42Magyarország lakosságának 19% -a az idős korosztályhoz tartozik, mely mutató folyamatos emelkedést mutat. Az idős betegek ellátása az egészségügyi költségvetés több, mint 30%-át teszi ki. A geriátriai populációt multimorbiditás és polipragmázia, funkcionális függőség és esendőség, depresszió jellemzi, mely speciális tudást igényel mind az orvosok, mind a szakdolgozók részéről. Szükséges tehát az idős betegek ellátási szempontjainak komplex figyelembe vétele, ennek szakmai szempontjainak összegzése, különös tekintettel a secunder és tercier prevencióra valamint a readaptáció bevezetésére. Természetesen a beteg, a család, a hozzátartozó bevonása is szükséges a beteg hosszabb távú ellátásában.
-
Introduction
1-10Views:84Dear Reader!
The Gerontology Days 2022, International Scientific Conference focused on the possibilities and good practices against loneliness and isolation. The Conference featured a number of presentations in Hungarian and English closely related to these topics, but in keeping with our tradition, we also gave the opportunity to present the results of research from other fields of gerontology and geriatrics.
In this Conference Special Issue you can read the abstracts of the presentations at the Conference, in alphabetical order by author, first in English, then in Hungarian, the scientific and scientific-popularising ones.
We look forward to seeing you at the next Conference in 2023!
Ágnes Bene
Editor of the Special Issue