Keresés

Publikált ez után
Publikált ez előtt

Keresési eredmények

  • Using the Photostress Method to Determine the Residual Stresses
    24-38
    Megtekintések száma:
    177

    Strains and stresses in loaded and photoelastically coated structural members can be determined using the PhotoStress method. The quantitative values of variations in the principal strains (stresses) and their directions could be employed to get the strain or stress components field on the entire coated surface. In the PhotoStress experiment, isochromatic fringes give qualitative and quantitative information. It provides a source of information on the directions and magnitudes of principal strain and principal normal stress on the surface of photoelastic coated parts. This article reviews the principle of using PhotoStress analysis to measure the residual stress and provides the boundary condition of using this method.

  • Utilization of 3D Printing in Replacement of Basic Plastic Workpieces
    274-282
    Megtekintések száma:
    206

    In the experiment, a 3D printed cogwheel is made using the FDM technology to replace a broken part in a sewing machine. The aim of the project is to examine if a 3D model can be created and manufactured using only entry-level technical knowledge and tools. By the end of the article, it will be apparent that creating functioning plastic parts with a hobby 3D printer and basic CAD experience is very much possible.

  • Vasúti közlekedés során keletkező zajok okainak és hatásainak elemzése
    116-130
    Megtekintések száma:
    119

    A vasúti közlekedés zajemissziója kiemelkedő fontosságú téma, mivel hatással van mind a környezetre, mind az emberek egészségére és életminőségére. A zajszennyezés számos forrása között a vasúti járművek és az infrastruktúra jelentős szerepet játszanak. A vasúti zajemisszióval kapcsolatban megállapítható, hogy a zajhatásokat számos tényező befolyásolja. Ilyen tényezők lehetnek a vonatok sebessége, a pálya állapota, a vontatási technológia és az alkalmazott zajcsökkentő intézkedések. A zajterhelés negatív hatásai közé tartozik az alvászavar, a stressz, és a mentális egészségromlás. Ezenkívül befolyásolja a lakott területeken élők életminőségét és az ingatlanok értékét is. A vasúti közlekedés zajemissziójának csökkentése kulcsfontosságú az egészségesebb és fenntarthatóbb városi környezet kialakításában. Ennek érdekében fontos a modern zajcsökkentő technológiák alkalmazása, az infrastruktúra fejlesztése és a zajvédelmi intézkedések hatékony implementációja. A közlekedési hatóságoknak és vasúti vállalatoknak együtt kell működniük a zajmentesebb vasúti közlekedés megvalósítása érdekében, az emberek életminőségének javítása és a környezetvédelem érdekében.

  • Vitorlás kishajóra ható ellenállás erő visgálata hajtáslánc csere okozta merülésváltozás esetén numerikus áramlástani szimulációk használatával
    30-35
    Megtekintések száma:
    229

    Kedvtelési célú vízijárművek esetén a környezetvédelmi okokból egyre szigorodó szabályok miatt a motoros hajtások megoldásaiba való beavatkozás napjainkban gyakori munkafolyamat. Belsőégésű motorról elektromos motorra való átváltáskor a merülésváltozás hajónként eltérő, azonban közösen elmondható minden esetben, hogy a tömeg változásával a merülés is változik. Emiatt a hajóra ható ellenállási erő nagysága is változik. Jelen cikkben egy konkrét példán keresztül vizsgáljuk, milyen hozadékai vannak a tömegnövekedés okozta merülésváltozásnak különféle haladási sebességeknél.

  • Additív gyártástechnológia alkalmazása szélcsatornás szimulációkhoz
    62-71
    Megtekintések száma:
    154

    Napjaink gazdasági szemlélete megköveteli többek között a reoülőgép üzemeltetőktől is, hogy egyre inkább a karbosemlegesség felé szervezzék át működésüket különböző innovatív technológiák bevezetésével.

    Jelen tanulmány célja, hogy mely innovatív formájának köszönhetően hozzájárul a repülőgépek üzemanyagfogyasztásának, ezáltal a légszennyezés lecsökkentéséhez.

  • Additív gyártástechnológiával előállított hőálló PLA anyag szilárdsági vizsgálata
    24-29
    Megtekintések száma:
    189

    Az utóbbi években egyre több helyen alkalmazzák az additív gyártástechnológiákat az egyedi, valamint a kisszériás gyártásban. Ilyen esetekben az alkatrésznek valós körülmények közt is működőképesnek kell maradnia. Ez azt jelenti, hogy teherviselőnek is kell lennie. Sok esetben szilárdsági szempontból már megfelelnek az anyagok. Ugyanakkor sok esetben (gépalkatrészek, kültéri felhasználás) a modelleknek nagyobb hőmérsékleten is megbízhatóan kell működniük. Erre kínál lehetőséget a legelterjedtebb additív gyártástechnológia esetében (FDM) egy új, hőtűrő anyag a HT PLA. Sok esetben a hűtés alkalmazása elengedhetetlen a gyártás során, különösen a nagy túllógásokkal tűzdelt alkatrészek esetében, ahol szükséges az anyag mielőbbi megszilárdulása a megfelelő felületminőség eléréséhez. Cikkünkben a gyártás során alkalmazott hűtésnek a mechanikai szilárdságra gyakorolt hatását vizsgáltuk.

  • Aktív hűtés hatásainak vizsgálata 3D nyomtatás esetén
    39-47
    Megtekintések száma:
    142

    A 3D nyomtatás egyre szélesebb körben alkalmazott gyártási eljárás. A gépek és anyagok fejlődésével egyre több ember számára hozzáférhető ez a technológia, egyre egyszerűsödik az alkalmazása. Mindemellett a technológia sajátosságaiból adódóan azért igényel gyártástechnológiai ismereteket. Bizonyos esetekben nagy túllógások esetén szükséges a frissen lerakott rétegek mielőbbi megszilárdítása. Ezt aktív hűtéssel lehet megvalósítani, ami viszont hatással lehet a darab anyagtulajdonságaira is. A kutatás a gyártás során alkalmazott aktív hűtés hatásait vizsgálja

Adatbázis logók