Szerző
Megtekintés
Kulcsszavak
Licenc
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Hogyan hivatkozzuk
Absztrakt
A mezőgazdasági beruházások, a folyamatos technológiai fejlesztések és az ezekre nyújtott támogatások a versenyképesség javítását, fenntartását célozzák az európai- és világpiacokon. Az uniós csatlakozásunk sok újdonságot hozott, így a támogatások is nagy változásokon mentek keresztül. Kutatásom során a HAGE Zrt. egyik sertéstelepének bővítő beruházását vizsgáltam, amelynek keretében a már meglévő telepen új, a legkorszerűbb technológiának megfelelő battéria és hizlalda épület megvalósítását tervezik. Mindezt egy dinamikus mutatókon alapuló beruházás-elemzési modellel, és annak értékelésével végeztem el, amit a @RISK 4.5 programmal elvégzett kockázatelemzéssel egészítettem ki a pontosabb elemzés érdekében. Vizsgálataimmal arra kerestem a választ, hogy egy tervezett és hamarosan megvalósuló új sertéstelep rész mennyivel járul hozzá a gazdálkodás eredményességéhez, és melyek azok a tényezők, melyekkel a beruházás kockázata csökkenthető. Eredményeimmel alátámasztva elmondható, hogy a nettó jelenérték (NPV) szórását az árbevétel befolyásolta a legnagyobb mértékben, 83,2%-ban pozitív irányban, míg az átlagos takarmányköltség 54,6%-ban negatív irányban hatott. Ezek azok a főbb tényezők, amelyek a beruházás élettartama alatt a legtöbb bizonytalanságot hordozzák, így a legfontosabb kockázati tényezők a beruházás szempontjából.
Hivatkozások
- @RISK (2005): Advanced risk analysis for spreadsheets. Version 4.5. Paladise Corporation pp. 485.
- Balogh P. (2008): Sertéstartó vállalkozások gazdálkodási kockázatának elemzése az Észak-Alföldi régió-ban, XI. Nemzetközi Tudományos Napok Gyöngyös Vállalkozások ökonómiája I. 6-13. o.
- Beaver W. H. - Parker G. (1995): Risk Management: Problems and Solutions. – Stanford University. p. 1-17.
- Ertsey I. – Kovács S. – Csipkés M. – Nagy L. (2008): Malomipari beruházások kockázat- és gazdaságos-sági vizsgálata Magyarországon. „Hagyományok és új kihívások a menedzsmentben”. Nemzetközi Konferencia, Debrecen, 5 o.
- Hardaker, J. B. - Huirne R. B. M. – Anderson J. R. (1997): Coping with risk in agriculture. CAB Inter-national, 1-20. p.
- Husti I. (1999): Beruházási kézikönyv vállalkozóknak, vállalatoknak. Műszaki könyvkiadó, Budapest, 466 o.
- Illés I.-né (2002): Társaságok pénzügyei. (3. átdolgozott kiadás), SALDO Pénzügyi Tanácsadó és Infor-matikai Rt., Budapest, 385 o.
- Mun, J. (2004): Applied risk analysis. John Wiley&Sons, Inc., p. 91-94.
- Russel, R.S – Taylor B.V. (1998): Operations Management. Focusing on quality and competitiveness. New Jersey: Prentice Hall. p. 610-613.
- Vose, D. (2006): Risk analysis. John Wiley&Sons Ltd. p. 418.
- Winston, W. L. (2001): Financial modells using simulation simulation and optimization. Newfield. Palisade Corporation. p. 379.
- Winston, W. L. (2006): Financial modells using simulation simulation and optimization. Newfield. Palisade Corporation. p. 505