Etikai szabályzat

 

A szerző köteles objektív, a tudományos művek elvárásaihoz – elsősorban a forrásművek megfelelő hivatkozása – méltó, önálló, új vagy újszerű eredményeket közölni. Másoktól eltulajdonított, tudatosan megváltoztatott bemeneti adatok illetve eredmények etikátlannak minősülnek. A szerző csak akkor nyújthatja be kéziratát, ha az a saját munkája. Amennyiben a szerző felhasználja mások gondolatait, eredményeit, következtetéseit, akkor azt egyértelműen jelölnie kell a megfelelő helyen. A kézirat nem nyújtható be folyóiratunkhoz, ha egy másik tudományos folyóiratban már megjelent vagy bírálás alatt áll. Nem nyújthatók be más folyóirathoz olyan munkák, amik a Gazdálkodástudományi Közleményekben már megjelentek vagy lektorálásuk éppen folyamatban van.

A Gazdálkodástudományi Közlemények szerkesztősége tárgyilagosan, kizárólag a tudományos minőséget szem előtt tartva köteles elbírálni a benyújtott kéziratokat. A folyóirat biztosítja az anonimitást mind a szerző mind a bíráló oldaláról. A szerkesztőség felelősséget vállal a formai és nyelvi szerkesztés minőségéért. Ha bármiféle tudományetikai panasz érkezik egy megjelent kézirattal kapcsolatban, a szerkesztőség köteles a Commission on Publication Ethics (COPE) útmutatói alapján eljárni az ügyben.

A bíráló köteles bizalmas dokumentumként kezelni a kéziratokat, vagyis semmilyen információt nem használhat belőle fel saját céljaira. Véleményét, megjegyzéseit egyértelműen, tárgyilagosan és érvekkel alátámasztva kell kifejtenie. A bíráló csak akkor vállalhatja el a kiküldött kézirat bírálatát, ha kompetensnek érzi magát az adott témában, azaz ha képes – a megadott határidőn belül – megfelelő színvonalú, kritikai véleményt és építő javaslatokat megfogalmazni az írással kapcsolatban. Nem lektorálhatók olyan kéziratok, ahol az összeférhetetlenség (társszerző, témavezető, stb.) gyanúja áll fenn a szerző és a bíráló között.

Minden benyújtott kézirat mellé egy aláírt Szerzői nyilatkozatot kell mellékelni, melyben a szerzők kijelentik, hogy a kutatást ők tervezték és végezték el, valamint részt vettek a kézirat megalkotásában, annak tartalmát jóváhagyták. A publikáció feltételeinek elfogadásával a szerző írásban kijelenti, hogy a szerkesztőség számára elküldött alkotás a saját szellemi terméke. A szerkesztőség megkívánja, hogy a mű tartalma, valamint az alkotásban szereplő idézetek és hivatkozási elemek megfeleljenek a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény előírásainak. Az esetlegesen felmerülő szerzői jogi vitában a teljes felelősség kizárólag a szerzőt terheli.