Keresés

Publikált ez után
Publikált ez előtt

Keresési eredmények

  • Szennyezőanyagok rediffúziójának laboratóriumi vizsgálata DKS-permeabiméterrel
    41-48
    Megtekintések száma:
    145

    A világ számos helyén és hazánkban is gyakori problémának számít, hogy a heterogén felépítésű felszín alatti rendszereket érintő szénhidrogén-szennyezések akár több évtizeden át is fennállhatnak. A kármentesítési eljárások során csak a porózus rétegek megtisztítása lehetséges, így a későbbiekben a vízzáró rétegekben visszamaradó szennyezés a koncentráció-gradiens megfordulásának hatására visszadiffundál a már megtisztított rétegekbe. Ezt a folyamatot rediffúziónak nevezzük, és eredményeként a kármentesítésen átesett rétegekben idővel újra megjelenik a korábbi szennyezés. Annak érdekében, hogy a folyamat végbemenetelét és a befolyásoló paraméterek szerepét jobban megértsük, a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar laboratóriumában több méréssorozat is kivitelezésre került egy, a rediffúzió modellezésére átalakított laboreszközzel, a DKS-permeabiméterrel. A kísérletek során a DKS-permeabiméterbe mesterségesen elszennyezett talajminták kerültek beépítésre, melyből a rediffúzió révén kioldódó szennyezőanyag-koncentrációkat spektrofotometriás mérésekkel követtük nyomon.

  • Elektromos autók fogyasztói megítélése Magyarországon – elméleti megfontolások és egy kérdőíves felmérés eredményei
    1-23
    Megtekintések száma:
    461

    Az autóiparban és a fogyasztók között egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek az elektromos autók; részben azok környezetkímélő jellemzőinek eredményeként. A tanulmány célja, hogy összehasonlítsa az elektromos és a hagyományos (belsőégésű) motor legfőbb jellemzőit a környezetvédelem kontextusában. A tanulmány első felében az elektromos és a hagyományos meghajtású autók életútját mutatjuk be 7 szakaszra lebontva, ahol összehasonlítjuk egy belsőégésű motorral szerelt és egy elektromos motorral szerelt gépjármű környezetszennyezési adatait. Rámutatunk, hogy bár az elektromos autó üzemeltetése során nem szennyezi a környezetet lokálisan, az üzemeltetéshez szükséges akkumulátorok legyártása, azok töltése és megsemmisítése további kérdéseket vet fel a környezetszennyezéssel kapcsolatban. A második részben saját kérdőíves kutatásunk alapján vizsgáljuk a válaszadók hozzáállását az elektromos autókhoz. A kérdőíves adatok alapján elmondható, hogy a fogyasztók továbbra is drágának tartják az elektromos autókat és tisztában vannak vele, hogy az elektromos autók kis mértékben orvosolnak egyes környezetszennyezési kérdéseket.

  • Tribological Behaviour Comparison of ABS Polymer Manufactured Using Turning and 3D Printing
    46-57
    Megtekintések száma:
    197

    Additive and subtractive manufacturing of Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) were employed for fabricating samples. The Additive manufacturing was represented through 3D printing, whereas subtractive manufacturing carried out by Turning. Some developments have been applied for enhancing the performance of the 3D printer. Tribological measurements of the turned and 3D printed specimens have been achieved. Studying the difference between static and dynamic friction factors and the examination of wear values were included. A comparison of the tribological behaviour of the turned and 3D printed ABS polymer has been investigated.

  • Ivóvízminták mikrobiológiai és kémiai vizsgálata a Pannon-Víz Zrt. működési területén
    151-160
    Megtekintések száma:
    232

    Tanulmányunkban a Pannon-Víz Zrt. működési területén 2015. január 1. - 2017. október 31. közötti időszakban követtük nyomon az ivóvízminőség változását. A környezeti hőmérséklet változása, a mikrobiológiai terheltség és az egyes kémiai paraméterek értékei között kerestünk összefüggést. Az adatok kiértékelését követően az alábbiakat állapítottuk meg. A mikrobiológiai pozitív minták szezonális változásait az Escherichia coli és Enterococcus baktériumok, illetve a Pseudomonas aeruginosa szennyezettség alapján lehetett meghatározni. A coliform baktériumcsoport és a 22°C-os, 37°C-os telepszám megjelenése nem mutatott szezonális dinamikát. Az elemzett kémiai paraméterek a vizsgált időszakban mindig határérték alatt maradtak. A kémiai és a mikrobiológiai paraméterek közötti összefüggés feltárására alkalmazott korreláció analízis alapján a vizsgált paraméterek között nem adható meg kapcsolat.

  • FESTO MPS állomás átalakítása és modernizálása kiberfizikai térbe történő kiterjesztéssel
    10-14
    Megtekintések száma:
    158

    A dolgozatunk során egy gyártócella megvalósításával foglalkoztunk. Ehhez a FESTO MPS moduljait használtuk fel. A gyártócella vezérlése PLC-vel történik. Nem csak az egyedi elrendezést és munkafolyamatot valósítottunk meg, hanem új funkciókkal is bővítettük a rendszert. Ez két vezérlő egység használatát jelenti, amelyből egy a folyamat irányításáért felel, míg a másik egy webes felületet kezel. A webes felületen láthatjuk az elkészült munkadarabokat tartalmazó raktárt, és különböző munkadarabokból összeállított palettákat rendelhetünk onnan, vagy a raktározásra kerülő munkadarabok típusát és mennyiségét is beállíthatjuk a raktárban.

Adatbázis logók