Cikkek

A Richter és a Novartis Csoport pénzügyi és jövedelmezőségi helyzetének összehasonlító elemzése az IFRS tükrében 2009-2012 között

Megjelent:
2024-03-14
Szerző
Megtekintés
Kulcsszavak
Licenc
Creative Commons License

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

How To Cite
Kiválasztott formátum: APA
Tömöri, G. (2024). A Richter és a Novartis Csoport pénzügyi és jövedelmezőségi helyzetének összehasonlító elemzése az IFRS tükrében 2009-2012 között. Gazdálkodástudományi Közlemények, 5(1), 53-59. https://ojs.lib.unideb.hu/gazdalkodaskozlemenyek/article/view/14014
Absztrakt

A napjainkra jellemző, innovációra épülő üzleti környezetben a gyógyszeripari ágazatban rejlő gazdasági lehetőségek kihasználásának nemzetgazdasági folyamatokra gyakorolt hatása meghatározó jelentőséggel bír. Ez utóbbi teszi szükségessé többek között annak kutatását is, hogy milyen háttértényezők miatt válhat hosszabb távon, többszörösen is jövedelmezővé az említett szektor piaci finanszírozása vagy kormányzati támogatása. Pályamunkám általános célkitűzése volt ennek szemléltetése két, Magyarország, illetve a világ gyógyszergyártó piacán kiemelkedő pozícióval rendelkező, nemzetközileg is elismert cégcsoport, a magyar Richter és a svájci Novartis pénzügyi és jövedelmezőségi helyzetének összehasonlítása, mindazon gazdálkodási területek kiemelése révén, amelyek a 2009 és a 2012 közötti időszakban leginkább meghatározták a két nagyvállalat eredményeinek tendenciáját. Az összehasonlító elemzés során kitérek a beruházási politika jellegére – ezen belül is leginkább a gyógyszertechnológiai kutatás-fejlesztés és innováció szerepére –, a készletgazdálkodás hatékonyságára, az eltérő törvényi szabályozásokra, a támogatási rendszerre, a számviteli politikára, a piaci stratégiára, a finanszírozási politikára, valamint a költséggazdálkodás kihatására is. Az elemzés során felhasznált adatok alapjául a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardoknak megfelelően elkészített kimutatások szolgáltak, így az elemzést is csak ennek tükrében lehetett elvégezni.

Hivatkozások
  1. Francesco, C. (2013): Pharmaceutical Industry – Industry Structure. Business Data Insight, http://www.businessdatascreener.com/industries/industry-structure/pharmaceutical (letöltve: 2013.10.20.)
  2. Frank A. S. – Chee-Ruey H. (2007): Pharmaceutical innovation: incentives, competition, and cost-benefit analysis in international perspective. Cambridge University Press, Cambridge, New York. pp. 3-10.
  3. Kamal, G. (2005): Contemporary Auditing. Tata McGraw-Hill Publishing Company Limited, New Delhi. 143. p.
  4. Roger, H. (2011): Fundamentals of International Financial Accounting and Reporting. World Scientific Publishing Co. Pte. Limited, London. pp. 9-11.
  5. Ruth, A. M. (2009): Transparency in Financial Reporting. A concise comparison of IFRS and US GA-AP. Harriman House Limited, Hampshire, GB. pp. 57-58.
  6. Tarnóczi T. – Fenyves V. (2011): Liquidity management and corporate risk. Annals of The University of Oradea: Economic Science, Oradea. pp. 530-536.
  7. Tarnóczi T. – Fenyves V. – Bács Z. (2011): The Business Uncertainty and Variability Management with Real Options Models Combined Two-dimensional Simulation. International Journal of Manage-ment Cases (IJMC) pp. 159-167.