Search

Published After
Published Before

Search Results

  • A kifejezés és befogadás boldog lehetetlensége: Mítosz és újrajátszás Süli-Zakar Szabolcs Sziszüphosz című kísérleti videóinstallációjában
    138–148.
    Views:
    2

    ™This study explores the possible correlations between the aesthetic procedures of artistic re-enactments as a critical re-translations and performative modes of recontextualizing the events of the past and the mythical narratives/tropes preserved in cultural memory that mainly have been transmitted by literary and visual art history. Th™ese practices are still alive today through a contemporary Hungarian artwork, Szabolcs Süli-Zakar’s video installation Sisyphus. ™The experimental artistic approach shows the myth of Sisyphus, which embodies certain insights of existentialism and the absurd, through reappropriation, becoming a specific metacommentary on aesthetic communication and cognition. It also addresses productive expression and reception, while condemned to eternal repetition and the inaccessibility of transcendental sign and meaning.

  • Szerkesztői előszó
    3–7.
    Views:
    17

    A debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ 2023-ban megrendezett Re:Re – Művészi újrajátszás / Az újrajátszás művészete című nemzetközi kiállítása a kétezres évek során jelentkező művészeti újrajátszások, vagyis az ún. artistic re-enactmentek működés- és létmódját, antropológiai, szociokulturális, (művészet) történeti és elméleti kontextusait kívánta feltárni. A tárlat finisszázsaként, 2023. szeptember 15–16. között a MODEM és a Debreceni Egyetem Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetében működő Magyar Emlékezethelyek Kutatócsoport együttműködésében interdiszciplináris konferenciát szerveztünk. A konferencia a re-enactment / reenactment fogalom lehetséges megközelítésein túl a traumák, tabuk, technikák, a mediatizálódás és a muzealizáció kérdésével foglalkozott, valamint a performativitás és az irodalom szerepét vizsgálta, különös tekintettel Kelet-Európa történéseire. A kétnapos tanácskozás résztvevői öt szekcióban tizenöt előadást tartottak, a program kurátori tárlatvezetéssel és kerekasztal-beszélgetéssel egészült ki. A Studia Litteraria mostani tematikus száma az előadások többségének tanulmányokká formált változatait adja közre, illetve néhány további, a konferencián prezentációként el nem hangzott írás járul hozzá a képekben is rendkívül gazdag, közel másfélszáz illusztrációt tartalmazó, a folyóirat történetében e szempontból is egyedi gyűjtemény értékéhez.