Évf. 3 szám 2 (2020)

Megjelent December 18, 2020

issue.tableOfContents66981e6ab74cc

Cikkek

  • THE RELATIONSHIP BETWEEN AROUSAL ZONE, ANXIETY, STRESS AND SPORTS PERFORMANCE
    Megtekintések száma:
    1866

    This study aimed to examine the relationship between optimal functioning zone, anxiety, stress, and athletic performance. We conducted a systematic review of the available scientific articles and publications. Related literature was analyzed, relevant, or helpful in understanding the psychological aspects of athletic performance. It discusses the method and validity of hypotheses and approaches that have already appeared scientifically. We examined multidimensional approaches, which discuss the suitability and implications of some recent and more complex models of stress and performance. We may conclude that the relationship between stress and athletic performance is multidimensional. We also examined several factors, such as the interaction between the nature of the stressor, the cognitive needs of the task, and the individuals' psychological characteristics. Both physical and mental preparation is critical to successful sports performance. This way, the level of physical skills, mental preparedness significantly determine overall athletic performance. The article aims to provide a historical overview of the implementation, testing, and measurement of IZOF and other applied models.

  • IDENTIFICATION OF SPECIFIC SELECTION CRITERIA IN YOUNG BALL SPORT PLAYERS
    Megtekintések száma:
    294

    Background: Our study aimed to analyze body composition and spiroergometric data of young (14-15 years) elite level ball sport players. We suggested three-ball sports (handball, soccer, and basketball) share common performance indicators, as rapid intermittent movements primarily characterize each ball sport.

    Methods: We selected one-hundred and ten, handball (n=30), basketball (n=40), and soccer (n=40) players male and female from local clubs in Hungary. Seventy-nine males and thirty-one females participated in our study; their average age was 14.51 and 14.56, respectively. 

     They participated in laboratory testing; the protocol included a body composition analysis and spiroergometric tests. We measured body composition and physiological parameters utilizing an In Body 720 device and a standard Bruce treadmill protocol. Although we were aware of the Bruce protocol limitations in elite athletes, we choose this protocol as a safer alternative for younger inexperienced athletes.

    Results and conclusions: We concluded that in young male soccer and basketball players, mean peak /load (W), peak/VE (l), peak/Vtex (l), peak/VO2 (ml/min), peak/VCO2 (ml/min), and peak/ O2 pulse (ml) data is a reliable indicator of the sport-specific performance.  We may also suggest that in our male basketball and handball players' population, peak/Vtex (l) is the only variable, which is significantly different. Between groups of male handball and soccer players, peak/VO2/kg (ml/min) may be a valid performance indicator. Among female basketball and handball players, we found a significant difference in three performance variables: peak/Vtex (l), peak/VO2 (ml/min), and peak/ O2 pulse (ml).

  • OFFICIALS DECISION-MAKING PROCESS IN OPEN SKILL SPORTS, A SYSTEMATIC REVIEW
    Megtekintések száma:
    333

    In the ever-accelerating world of sports, decisions are playing a more critical role. The coaches' decisions determine the outcome of the match. The study aimed to review what factors determine the decisions of sports officials in different sports. Today, many former players choose to stay in the sport and continue their activities as coaches. Nonetheless, there is no unified system for determining the experience of coaches. Various factors influence sports officials in their decisions. These can be both external and internal factors. Take the First heuristic leads to more consistent and better decisions. In terms of coaches and referees, the most studied and examined sport is football. Research in other sports appears in minimal numbers.

  • IDŐSKORÚAK FIZIKAI AKTIVITÁSÁNAK HATÁSA KOGNITÍV KÉPESSÉGEIKRE A TÁNC HATÁSA A DEMENCIÁVAL SZENVEDŐK EGÉSZSÉGÉRE
    Megtekintések száma:
    523

    Napjainkban kedvelt kutatási téma az idősödés, azon belül a sikeres idősödés. Számos cikk írja le a fizikai aktivitás, ám annál kevesebb a tánc- és zeneterápiák pozitív vagy stagnáló hatását a kognitív képességekkel kapcsolatban mind az egészséges idősek, mind pedig a demenciában szenvedő idősek számára is. 

    Az analízishez angol és magyar nyelvű elméletek, szisztematikus vizsgálatok áttekintését alkalmaztuk az időskori aktivitásra, a demenciára, a sikeres öregedésre, a mozgásterápiákra és annak hatásaira fókuszálva a PubMed, a Google Scholar, a Cochrane Library, és a Research Gate adatbázisokból.

    Napjainkban nagy probléma az idősödéssel járó kognitív képességek hanyatlása és annak kezeletlensége.  Így számos szakirodalomban számolnak be arról, hogy fizikai aktivitás alkalmazásával pozitív változás érhető el az életminőség területén. Vizsgálatok bizonyítják, hogy a táncos mozgásprogramok (akár párban, akár szólóban) nem rontják a demenciában szenvedő betegek egészségi állapotát.

    A fizikai aktivitás pozitív hatással bír a kognitív funkciók hanyatlásával, biztosan állított, hogy nem rontja idősödés során az agyi működés aktivációs folyamatait. A demenciában és annak változataiban szenvedő idősek számára a zene- és táncterápia jótékony következményekkel bír, legfőképpen a memória és a reakció gyorsaságra. Ám ide sorolhatók a szorongással, elszigetelődéssel, depresszióval járó megbetegedések is, hiszen a mozgás által rengeteg változás zajlik le mind a testben, mind az agyban, ezáltal boldogabbnak, kiegyensúlyozottabbnak érezhetik magukat, így életminőségük, még ha egyelőre csak a mozgás időtartama alatt is, de pozitívan alakul.

    PDF
    289
  • MAGYAR KÖZÉPISKOLÁS KORÚ FIATALOK TÁPLÁLKOZÁSI SZOKÁSAI ÉS HÁTTÉRTÉNYEZŐI
    Megtekintések száma:
    347

     

    Magyarországon az egészségtelen életmódon belül a helytelen táplálkozás az egyik fő oka a magas megbetegedési és halálozási aránynak. Ezek az attitűdök legtöbb esetben már gyermekkorban kialakulnak, ezért is fontos a gyermekek megfelelő táplálkozása és az egészséges életmódra nevelése. Az étkezések mennyisége és minősége befolyásolja a növekedést, fejlődést, valamint a jövőbeni egészségi állapotukat is. A szív-és érrendszeri betegségek, magas vérnyomás, cukorbetegség, valamint számos daganatos betegség kialakulásában jelentős szerepet játszanak a helytelen táplálkozási szokások. Célom, hogy feltárjam azokat a területeket, ahol leginkább elérhetőek a diákok és prevenciós programok segítségével csökkenthető lenne az elhízott fiatalok és ezzel együtt a későbbiekben az elhízott felnőttek aránya is.

    PDF
    164
  • EGYETEMI TESTNEVELÉS ÉS SPORT HATÁSA A HALLGATÓK FITTSÉGI ÁLLAPOTÁRA
    Megtekintések száma:
    456

    A felsőoktatási intézményekben tanuló diákok, fiatal felnőttek fizikai fittsége romló tendenciát mutat. E folyamat okainak megvizsgálásához releváns adatokra van szükség. Ennek érdekében a 2017-18-as tanévtől kezdve, egy longitudinális felmérés-sorozat keretében az egyetemi testnevelés órák és sportfoglalkozások hatását vizsgáltuk meg. Első ütemben hatvan inaktív hallgató, férfiak és nők egyaránt (a Debreceni Egyetem tanulói) fittségi állapotát mértük fel a mozgásprogram elkezdése előtt, majd utána. A vizsgálatban résztvevők heti egy alkalommal 90 perces sportfoglalkozásokon (pilates, spinning, wellness-általános kondicionálás, alakformálás) vettek részt. A szemeszter elején és végén a résztvevők a Hungarofit tesztrendszerből ismert három motoros próbát (ingafutás (Beep teszt), karhajlítás-nyújtás, felülés) hajtottak végre.

    Eredményeink azt mutatták, hogy a négy sporttevékenység az aerob teljesítőképességre, a felső végtag és a hasizom-törzs erő-állóképességére is eltérő módon hatott. Bár a nemzetközi ajánlások heti 150 perc fizikai aktivitást javasolnak, heti egyszeri másfél órás közepes intenzítású mozgással is fejleszthető. a motoros képességek szintje.

    PDF
    137
  • AZ ÁRAMLATÉLMÉNYRE VALÓ HAJLAMOSSÁG, A TELJESÍTMÉNYMOTIVÁCIÓ ÉS A KONTROLLHELY KAPCSOLATA KETTŐS KARRIERŰ SPORTOLÓK KÖRÉBEN
    Megtekintések száma:
    293

    A csúcsteljesítmény elérése a profi sport egyik legfőbb céljának tekinthető, és szorosan összefügg a sportolói áramlatélményekkel. Ebből kifolyólag a sportolói flow-élmények háttértényezőinek vizsgálata kiemelten fontos. Jelen kutatás során az áramlatélményre való hajlamosság, a teljesítménymotiváció és a kontrollhely feltételezett kapcsolatát vizsgáltuk egy kettős karrierű sportolói mintán. Emellett a sportflow univerzalitását is teszteltük. A mérésekhez Oláh (2005) Flow-kérdőívét, Lang és Fries (2006) Teljesítménymotiváció Kérdőívét és Rotter (1966) Külső-Belső Kontroll Attitűd Skáláját alkalmaztuk, a tesztcsomag online, hólabda-módszer segítségével terjesztettük. A mintát 178 kettős karrierű sportoló képezte. Az eredmények alapján megállapítható, hogy a teljesítménymotiváció és a belső kontrollhely is szignifikáns kapcsolatban áll az áramlatélményre való hajlamossággal, illetve a flow univerzális jelenségnek bizonyult.

    PDF
    206