Magánszemélyek levéltári iratajándékozásának tanulságai JNSZ megyében
Szerző
Megtekintés
Kulcsszavak
Licenc
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.
Hogyan hivatkozzuk
Absztrakt
Történelmi ismeretekhez jellemzően írott dokumentumok kutatásával jutnak történészeink. Történelmünk forrásait a levéltárak őrzik. Hazánk legnagyobb közgyűjteménye, egyben legnagyobb levéltára a Magyar Nemzeti Levéltár, mely 2012-ben az Országos Levéltár és a megyei levéltárak összevonásával jött létre. A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltár sok évtizede gyűjti a megye településeinek közigazgatási iratait. A különböző hivatalokat, bíróságokat, iskolákat és állami vállalatokat törvény kötelezi arra, hogy történelmi szempontból maradandó értékű, vagy jogbiztosító irataikat tizenöt év elteltével leadják a levéltárakba. A magánszemélyeket, egyesületeket és pártokat azonban semmilyen jogszabály nem kötelezi arra, hogy magántulajdonban lévő régi irataikat, fényképeiket átadják a levéltárak valamelyikének. A hivatalos forrásokon túl a magániratok is számos értékes adalékkal szolgálhatnak a történelem részletgazdagabb bemutatásához és megértéséhez. E rövid tanulmány azt mutatja be, hogy JNSZ megyében hogyan változott az elmúlt években a magánirat ajándékozás, milyen okok álltak a változás hátterében, milyen dokumentumokat ajánlottak fel részükre és ezek miért jelentősek a levéltári kutatás szempontjából.
Hivatkozások
- Bojtos Gábor: Szolnok és az első világháború – Hátország, hősök, emlékezet. Szolnok, 2017.
- Czégény Istvánné–Cseh Géza–Csönge Attila–Mákos Judit–Szabóné Maslowski Madlen–Szikszai Mihály: A Magyar Nemzeti Levéltár Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltára. Székesfehérvár, 2015.
- Káli Csaba: A Magyar Nemzeti Levéltár Megyei Levéltárai. Magyarország Levéltárai 2014. Szerk.: Hermann István. Budapest, 2015. 32-46.