Web of Science

A Web of Science Journal értékelési folyamata és kiválasztási kritériumai


A Web of Science Core Collection™ kurátori folyamata egyedülálló: szerkesztői döntéseinket szakértő házon belüli szerkesztőink hozzák meg, akik nem állnak kapcsolatban kiadókkal vagy kutatóintézetekkel, így megszűnik az esetleges torzítás vagy összeférhetetlenség.

Minden szerkesztő konkrét témakategóriákra összpontosít, lehetővé téve számukra, hogy mély, árnyalt ismereteket szerezzenek az adott terület folyóiratairól. A házon belüli szerkesztői gondozásnak ez a szintje ellentétben áll más, kereskedelmi forgalomban elérhető adatbázisok létrehozására használt módszerekkel, amelyek túlnyomórészt algoritmikus megközelítésekre támaszkodnak és/vagy a szerkesztői döntéshozatal szempontjait a kutatói közösségre ruházzák át.

Kiválasztási folyamatunk alapelvei változatlanok: objektivitás, szelektivitás és gyűjtési dinamika. A folyóiratok értékeléséhez egyetlen 28 kritériumból álló készletet használunk; ezek 24 minőségi kritériumra oszlanak, amelyek célja a szerkesztői szigor és a legjobb gyakorlat folyóirat-szintű kiválasztása, valamint négy hatáskritérium, amelyek célja a leginkább hatásos folyóiratok kiválasztása a saját területükön, a hivatkozási tevékenységet a hatás elsődleges mutatójaként használva.

A minőségi kritériumoknak megfelelő folyóiratok bekerülnek az Emerging Sources Citation Index™ (ESCI) indexbe. A további hatáskritériumoknak megfelelő folyóiratok témakörüktől függően bekerülnek a Science Citation Index Expanded™ (SCIE), a Social Sciences Citation Index™ (SSCI) vagy az Arts & Humanities Citation Index (AHCI) kategóriába. A „zászlóshajó” kifejezést a SCIE, SSCI és AHCI együttes megjelölésére használjuk.

 

Gyűjtemény dinamikája

Ezek dinamikus gyűjtemények, amelyeket időszakonként újra kell értékelni annak biztosítása érdekében, hogy a folyóiratok a megfelelő gyűjteményben legyenek. Azok az ESCI folyóiratok, amelyek hatást váltanak ki, átkerülnek a SCIE, SSCI vagy AHCI oldalra. Hasonlóan az ESCI-re költöznek a hatást csökkentő SCIE, SSCI és AHCI folyóiratok. Minden folyóirat, amely nem felel meg a 24 minőségi kritériumnak, eltávolításra kerül a Web of Science Core Collection gyűjteményéből. Az ESCI folyóiratokat újraértékelik a SCIE, SSCI vagy AHCI listába való esetleges felvétel szempontjából, ha az idézési tevékenységük azt jelzi, hogy a hatáskritériumok teljesülhetnek, függetlenül az utolsó értékelésük óta eltelt időtől. Ebben a folyamatban a folyóiratokat először minőségi szempontból újraértékelik, a hatásértékelés pedig a minőség teljesülésétől függ. Ha mind a minőségi, mind a hatáskritérium teljesül, a napló átkerül egy kiemelt gyűjteménybe.

Az elmúlt években stratégiánk az volt, hogy újraértékeljük azokat az ESCI folyóiratokat, amelyek becsült Journal Impact Factor™ (JIF) értékkel rendelkeznek, amely a megfelelő zászlóshajó kategóriájuk JIF-rangsorában az első vagy a második negyedévbe helyezi őket. Ezeket az újraértékeléseket 2022-től felfüggesztették, mivel jelenleg a folyóiratok minőségének, nem pedig hatásának értékelésére összpontosítunk. Előnyben részesítjük az értékelésre benyújtott új folyóiratokat, ezzel párhuzamosan biztosítva, hogy eltávolítsunk minden olyan tartalmat a Web of Science-ből, amely már nem felel meg minőségi kritériumainknak. Az összes lefedettségre kiválasztott új folyóirat jelenleg felkerül az ESCI-re, és az új és a meglévő folyóiratok hatásértékelései 2022-től várakoznak.

Ha megalapozott aggályok merülnek fel egy indexelt folyóirattal kapcsolatban, akár a felhasználók, akár a házon belüli szerkesztőink által végzett megfigyelés révén, a folyóiratot kiválasztási kritériumaink szerint újraértékelik. Ha megalapozott aggályok merülnek fel a folyóirat által közzétett tartalom minőségével kapcsolatban, az új tartalom nem kerül indexelésre az újraértékelés során. Amikor az értékelés befejeződött, a kiadót tájékoztatják az eredményről, és a folyóirat vagy:

- le kell vonni a fedezetből, ha már nem felel meg a minőségi kritériumoknak
- vagy lefedve marad, ha továbbra is megfelel a minőségi kritériumoknak.


Ha a folyóirat megfelel a minőségi feltételeknek, a hiányzó tartalmak indexelésre kerülnek. Ha a folyóiratot eltávolítják a lefedettségből, a tartalom nem kerül kitöltésre. A folyóirat szerkesztési előírásainak legsúlyosabb megsértése esetén, amint azt kiválasztási kritériumaink határozzák meg, a közzétett tartalom eltávolítható a Web of Science™-ről. Az újraértékelés elvégzésének határideje az egyes esetek sajátos körülményeitől függ.

 

Az értékelési lépések és kritériumok leírása

Kezdeti osztályozás

Ennek az osztályozási lépésnek az elsődleges célja, hogy biztosítsa az értékelésre benyújtott folyóirat egyértelmű azonosítását, és megtudja, kihez forduljunk, ha bármilyen kérdésünk vagy aggályunk van. Nincs embargó-időszak az újbóli benyújtásra, ha a folyóirat nem megy át az első osztályozáson.

 

1. ISSN

2. Folyóirat címe

3. Folyóirat-kiadó

4. Folyóirat URL-je

5. Tartalom elérése

6. Szakmai lektorálási szabályzat megléte

7. Elérhetőségek

 

Szerkesztői osztályozás

Ebben a lépésben a Web of Science szerkesztői áttekintik a folyóiratot, hogy eldöntsék, megérdemelt-e a teljes szerkesztői értékelés. Nincs embargó-időszak az újbóli benyújtásra, ha egy folyóirat első értékelése során nem megy át a szerkesztőségi osztályozáson. Ha egy folyóiratot ezt követően újra benyújtanak, és másodszor is sikertelen a szerkesztői besorolás, az újbóli benyújtásra egyéves embargó-időszak vonatkozik.

 

8. Tudományos tartalom

9. Cikkcímek és cikkkivonatok angol nyelven

10. Bibliográfiai információk római írással

11. A nyelv érthetősége

12. Időszerűség és/vagy közzétételi mennyiség

13. Webhely funkcionalitás/ folyóiratformátum

14. Etikai nyilatkozatok megléte

15. Szerkesztői affiliáció részletei

16. Szerzői affiliáció részletei

 

Szerkesztői értékelés (minőség)

Ebben a lépésben a Web of Science szerkesztői ellenőrzik, hogy a folyóirat címe, meghatározott hatóköre, a szerkesztőbizottság összetétele és a szerzőség összetétele, valamint a közzétett tartalom összhangban van-e. A szerkesztői szigor és a közösségi normák betartásának bizonyítékait is nézik.

A kiadót és a folyóirat szerkesztőbizottságát terheli a felelősség és az elszámoltathatóság az összes közzétett tartalom minőségéért, beleértve a különszámú tartalmakat is.

Ha egy folyóirat nem felel meg ezen a lépésen, az újbóli benyújtásra legalább kétéves embargó-időszak vonatkozik.

 

17. A szerkesztőbizottság összetétele

18. Nyilatkozatok érvényessége

19. Szakmai lektorálás

20. Tartalmi relevancia

21. Támogatási támogatás részletei

22. A közösségi normák betartása

23. Szerzői terjesztés

24. Megfelelő citációk az irodalomhoz

 

Szerkesztői értékelés (hatás)

Az ebben a lépésben szereplő kritériumok arra szolgálnak, hogy kiválasszák az adott kutatási terület legbefolyásosabb folyóiratait, a hivatkozási tevékenységet a hatás elsődleges mutatójaként használva. Ha egy folyóirat nem megy át ezen a lépésen, a teljesítményét a rendszer figyeli. A folyóirat újraértékelésre kerül, ha az idézési tevékenység azt jelzi, hogy a hatáskritériumok teljesülhetnek.

 

25. Összehasonlító idézet-elemzés

26. Szerzői citáció elemzése

27. Szerkesztőbizottsági citációelemzés

28. Tartalmi jelentősége

 

Kapcsolat a Web of Science Core Collection és a Journal Citation Reports között

A Journal Citation Reports™ (JCR) évente frissül. Azok a folyóiratok, amelyeket január 1. előtt fogadtak be a SCIE, SSCI, AHCI vagy ESCI-be, és amelyek a JCR gyártás márciusi megkezdésekor továbbra is szerepelnek ezen gyűjtemények egyikében, jogosultak megjelenni a JCR adatok júniusi kiadásában, és megkapják a Web Science Journal Citation Indicator (JCI). Korábban csak az ezeknek a követelményeknek megfelelő SCIE és SSCI folyóiratok kaphattak Journal Impact Factor™ (JIF) is. A 2023. júniusi JCR-kiadástól kezdve minden olyan folyóirat, amely megfelel ezeknek a követelményeknek, jogosult a Journal Impact Factor™ (JIF) elnyerésére is.

 

A benyújtás menete

Folyóiratok értékelésre való benyújtásához használja a Web of Science Publisher Portalt.

Megjegyzés: Csak folyóirat-kiadók férhetnek hozzá a Kiadói Portálhoz, és csak folyóirat-kiadók küldhetnek be értékelési kérelmeket. A Publisher Portal csak a Web of Science Core Collectionben jelenleg nem indexelt folyóiratok értékelési kérelmeinek benyújtására használható, és nem használható az ESCI-ben indexelt folyóiratok újraértékelési kérelmeinek benyújtására. A jelenleg az ESCI-ben indexelt folyóiratok hatás-újraértékelése belső ellenőrzés alapján történik, és nem a kiadók által benyújtott kérések alapján.

 

Forrás: Web of Science Journal Evaluation Process and Selection Criteria – Clarivate