ProQuest

 
Tudnivalók folyóiratok indexeltetéséhez a ProQuestben:
 
A ProQuest szerkesztési és címválasztási politikája - Tudományos folyóiratok
 
Bevezetés
Ez a szabályzat a tudományos folyóiratok kiválasztására vonatkozó általános szerkesztési irányelveket ismerteti, amelyek a ProQuest összes bibliográfiai és teljes szöveggyűjtő adatbázisára vonatkoznak. Számos adatbázis más típusú tartalmakat is tartalmaz, beleértve a szakfolyóiratokat, magazinokat, újságokat, blogokat, előnyomtatványokat, munkadokumentumokat és konferencia-kiadványokat, amelyek nem tartanak igényt a szakértői értékelésre, és amelyekre nem vonatkoznak ezek a kritériumok, de amelyeket felülvizsgálnak és adott esetben kiválasztanak.
 
 
Alapkritériumok
A folyóiratoknak rendelkezniük kell ISSN-számmal és olyan honlappal, amely alapvető információkat nyújt a kiadóról, a szerkesztőkről, a bírálati folyamatról és a folyóirat terjedelméről. Amennyiben kétség merül fel a címek tudományos legitimitásával kapcsolatban (jellemzően azok, amelyek nem elismert tudományos kiadók, egyetemek vagy hasonló kutatásra összpontosító szervezetek kiadásában jelennek meg), akkor alapvető hitelességi ellenőrzésre kerül sor a kiadvány honlapjának és szerkesztési politikájának áttekintése céljából. Azokat a kiadókat vagy címeket, amelyek hiányos, pontatlan vagy álságos leírást adnak magukról vagy politikájukról, vagy amelyek nem tartanak fenn következetes kiadási ütemtervet, valószínűleg elutasítják. Azok a folyóiratok, amelyek a nem nyílt hozzáférésű cikkek közzétételéért is díjat kérnek a szerzőktől, feltételezhetően predátor kiadók, és általában nem kerülnek figyelembe vételre.
 
További kritériumok a nyílt hozzáférésű folyóiratokra vonatkozóan
A nyílt hozzáférésű folyóiratoknak, amelyek a szerzőktől cikkek beküldését vagy közzétételét kérik, a Directory of Open Access Journals (DOAJ) által elfogadottnak kell lenniük. Ha egy meglévő kiadó, amelynek több folyóirata is szerepel a DOAJ-ban, további címeket ad hozzá, akkor ezeket figyelembe vesszük anélkül, hogy megkövetelnénk, hogy az adott címek előbb teljesítsék a DOAJ teljes pályázati folyamatát, de nem vesszük figyelembe a DOAJ-ban nem szereplő kereskedelmi kiadók új nyílt hozzáférésű folyóiratait. Bár ezt a politikát nem alkalmazzuk visszamenőlegesen a ProQuest adatbázisaiban jelenleg szereplő összes tartalomra, az olyan nyílt hozzáférésű kiadók címeit, amelyek legitimitásával kapcsolatban aggályok merültek fel, eltávolítjuk, hacsak nem szerepelnek a DOAJ-ban. Az olyan nyílt hozzáférésű folyóiratokat, amelyek nem kérnek díjat a szerzőktől a cikkek beküldéséért vagy közzétételéért (jellemzően egyetemekhez, kutatóintézetekhez és hasonló szervezetekhez kapcsolódnak), akkor is figyelembe vesszük, ha nem szerepelnek a DOAJ-ban, feltéve, hogy megfelelnek egy alapvető felülvizsgálatnak, amely biztosítja, hogy rendszeresen publikálnak tudományos tartalmakat.
 
További kiválasztás és rangsorolás
Az alapvető alkalmassági kritériumoknak való megfelelés nem jelenti azt, hogy egy cím kiválasztásra kerül egy vagy több ProQuest-adatbázisba való felvételre, csupán azt, hogy nagyjából alkalmas a megfontolásra. A ProQuesthez évente csak korlátozott mértékben lehet új kiadókat és folyóiratokat felvenni, és a széles körben megfelelő tartalmak nagy száma áll rendelkezésre, amely a tudományos folyóiratokon kívül más tartalomtípusokat is tartalmaz. A további kiválasztást és rangsorolást a szerkesztők és termékmenedzserek végzik a relevancia és a jelentőség alapján. Minden adatbázis a tudományos kutatás egy vagy több területét fedi le, és a tárgyi lefedettséghez meghatározott hatókörrel rendelkezik. A szakterületükön belül nagy elismertséggel és hírnévvel rendelkező kiadványok elsőbbséget élveznek a felvétel során.
 
A tudományos folyóiratok értékelése során a következő kritériumokat alkalmazzák:
- Külső értékelések vagy az adott tudományág szempontjából releváns külső indexekbe való felvétel.
Például a The Association of Business Schools Journal listáját az ABI/INFORM kiadványok azonosítására, értékelésére és rangsorolására használják; az ERIC vagy az EconLit listáján való szereplést az oktatási vagy közgazdasági címek kiválasztásakor veszik figyelembe.
- Bibliometriai indexek: Az impakt faktor, a CiteScore, az SJR és a SNIP rangsorok a sorozati kiadványok minőségi mérőszámai, amelyek segítenek meghatározni egy kiadvány fontosságát a kutatóközösség számára. 
- Proveniencia: A bevált tudományos kiadók, egyetemek vagy hasonló kutatásra összpontosító szervezetek által kiadott címek előnyben részesülnek. 
- Szerkesztési irányelvek: A hitelesség és a minőség felméréséhez figyelembe veszik a szakértői értékelés folyamatának leírását, a megfelelő szakértelemmel rendelkező szerkesztőbizottságot, az etikai irányelveket, a hibajegyek közlését, szükség esetén a visszavonások közzétételét és a kiadó szerkesztési politikájára vonatkozó egyéb információkat.
- Közreműködők: A szerkesztőbizottság tagjai: A szakterületük vezető tudósaitól származó hozzájárulások erősen jelzik a folyóirat minőségét és jelentőségét a tudományág szempontjából.
- Előállítási minőség: Az optimális indexelés megköveteli, hogy a szöveg, az illusztrációk és a grafikák általános megjelenése megfelelő minőségű legyen. A szerzői információknak teljesnek és egyértelműnek kell lenniük, és kötelező a kulcsfontosságú hivatkozási metaadatok megadása, amelyek lehetővé teszik a kutatók számára a teljes szöveg beszerzését (ha az nem áll rendelkezésre a terméken belül). 
- A közzététel időszerűsége: A sorozatos kiadványok esetében az új cikkek elérhetőségének következetessége és időszerűsége meg kell, hogy feleljen a kutatók elvárásainak. A szórványos megjelenési gyakoriság nem ideális.
- Stabilitás: A folyóiratoknak legalább három éve meg kell jelenniük, hogy a kiadvány jól megalapozott legyen, és továbbra is folytatja a publikálást.
- Cikkek elérhetősége: Az adatbázisban csak idézetként megjelenő publikációk esetében fontos, hogy a kutatók számára megfelelő információt biztosítsanak a teljes cikkhez való gyors, hatékony és ésszerű áron történő hozzáféréshez. A cikkekhez való hozzáférést megkönnyítő kiadók nagyra értékelik. 
- Regionális jelleg: Az átfogó lefedettség elérése érdekében jelentős erőfeszítéseket teszünk a nemzetközi lefedettség előmozdítására. A legtöbb adatbázis esetében ez mind az angol nyelvű, mind a más nyelvű címeket magában foglalja. A címeket és ahol lehetséges, az absztraktokat is angol nyelven adják meg.