Információk

A Debreceni Egyetemen 2009 végén született meg az a döntés, amely - az intézmény közelgő centenáriumára készülve - egyetemtörténeti folyóiratot hozott létre azzal a céllal, hogy állandó készenléttel helyet adjon mind a hazai, mind pedig a nemzetközi felsőoktatás történetére vonatkozó kutatásoknak, forrásközléseknek s rendszeresen figyelemmel kísérje a témakör szakirodalmát. Az új folyóirat a legmagasabb tudományos igénnyel kívánja szolgálni a hazai és nemzetközi kutatást, világhálós megjelenése révén pedig bárhonnan történő elérést kíván biztosítani a kutatók és a téma iránt érdeklődő olvasók számára. Hiánypótló vállalkozásnak bizonyult ez az alapítás, mivel Magyarországon ekkor kifejezetten a hazai és európai felsőoktatás történetével foglalkozó önálló tudományos periodika nem működött.  Már csak azért is indokoltnak mutatkozott tehát egy olyan fórumnak a megteremtése, amely teret ad egyrészt a témakör magyar nézőpontú lokális és regionális kutatásainak, ugyanakkor igyekszik bekapcsolni a magyarországi eredményeket a nemzetközi tudományos élet vérkeringésébe és egyben az európai univerzitások történetét is árnyalja és gazdagítja.Témánkból következően profilunk természetesen interdiszciplináris jellegű, minden tudományág felső szintű oktatásának és kutatásának, valamint az egyetemi élet egyéb mozzanatainak feltárására igyekszünk kellő figyelmet fordítani.

A folyóirat állandó rovatai a következők:

Arcképcsarnok: A hazai és debreceni felsőoktatás múltjának jeles személyiségeinek életét és szakmai és tudományos munkásságát bemutató írások. Fontos szerepet kap a debreceni egyetem volt rektorai életének és tevékenységének bemutatása.

Tanulmányok: Az európai és hazai felsőoktatási intézmények, szakok történetével kapcsolatos tanulmányok, amelyek a külföldi egyetemjárástól a hazai felsőoktatás történetének széles szegmenseit érintik és időben a középkortól a jelenkor történetét is felgolgozzák.

Forrásközlés: A hazai és külföldi felsőoktatás történetével kapcsolatos, nyomtatásban eddig meg nem jelent kisebb terjedelmű írások kommentált kiadása. Hangsúly a debreceni felsőoktatás-történet érdekes írásos nyomainak hozzáférhetővé tételén van, de ez nem kizárólagos.

Adattár: A hangsúly eddig a KLTE oktatóinak és dolgozóinak archontológiájának közlésén nyugodott, de sor kerül olyan -elsősorban személyi - adatbázisok közlésére is, amelyek túllépnek a debreceni felsőoktatás történetén is.

Visszaemlékezések: Elsősorban olyan személyes hangvételű írások, amelyek az elmúlt évtizedek debreceni oktatástörténetének nagy alakjairól, oktatási és tudományos műhelyeiről villantanak fel emlékeket.

Könyvismertetés: A legfrissebb külföldi és hazai egyetem- és felsőoktatás-történeti szakmunkák ismertetése, amelyek egyrészt módszertanukban előremutatóak lehetnek, másrészt tematikájukban kapcsolódnak a folyóirat profiljához.

Aktualitás: Beszámoló friss, a hazai és debreceni (de akár külföldi) egyetemtörténethez kapcsolódó eseményekről (konferenciák, könyvbemutatók, szoboravatások, ünnepi alkalmak).

Adatbázis logók